Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Cypr – odkrywamy ścieżki Afrodyty

Podróż przez cudowne wybrzeże Cypru

Jak co roku, było kilka planów na wakacyjny wyjazd. Wacko Najpierw Sardynia, potem podróż motocyklem po austriackich i włoskich przełęczach, w końcu padło na Cypr. To ponoć raj na ziemi i miejsce beztroskich wyjazdów urlopowych wielu Europejczyków. Cypr podzielony jest na część grecką i turecką. Dla mieszkańców to bardzo drażliwy temat, którego nie należy poruszać podczas rozmów z miejscowymi. My będziemy zwiedzać część grecką.

Agios Theodoros miejsce noclegowe

Startujemy 3 czerwca o 16:20 z Katowic. Na miejscu w Larnace jesteśmy wieczorem. Z lotniska odbiera nas kobieta z firmy KEM Rental Cars,  wypożyczalni samochodów, w której zarezerwowaliśmy auto. Po podpisaniu umowy wypożyczamy Suzuki Alto.

Nie łatwo przestawić się na ruch lewostronny, ale dajemy radę. Drogi są tutaj w bardzo dobrym stanie. Jedziemy do Agios Theodoros, gdzie wynajęte mamy noclegi. Na miejsce dojeżdżamy około 21:30, gdzie czeka na nas właściciel obiektu.

Apartament jest średniej klasy, ale sam obiekt i otoczenie jest rewelacyjne. Cisza, spokój, miejsce z dala od zgiełku, tutaj naprawdę można odpocząć. Oprócz nas, jest jeszcze tylko Teodor, to jaszczurka, która codziennie o poranku siedzi na drzewie.

Lot na Cypr

Nasz apartament

Apartament w Agios Theodoros

Nasz Teodor ;)

Rekonesans okolicy

O poranku robimy zakupy, śniadanie w takich warunkach smakuje wyśmienicie. Żaden luksusowy hotel, nie przebije tego klimatu jaki tutaj mamy. Po śniadaniu jedziemy nad wybrzeże, po drodze mijamy plantację truskawek. Zresztą Cypr słynie z tego, że przez cały rok rośnie tutaj wiele owoców. W żadnym innym miejscu nie skosztujemy tak pysznych pomarańczy czy brzoskwini. A wszystko to dzięki słonecznym dniom, i łagodnej zimie.

Plantacja truskawek

Trasa

Jedziemy do Alaminos Harbour do malutkiego portu. Południowe brzegi Cypru mają charakter klifowy. Klify są bardzo wysokie, zbudowane ze skał wapiennych i kredowych. W niektórych miejscach wcinają się w zatoki, gdzie są piaszczyste plaże.

Hala Sultan Tekkesi i słone jezioro Larnaka

Okolice Larnaki i południowe wybrzeże, to chyba najbardziej oblegana przez turystów część wyspy. Sun-smilie water  009 Niegdyś niewielka nadmorska miejscowość  z małym lotniskiem. Jednak w ciągu kilkunastu lat zmieniła się w ruchliwe, duże miasto i kurort. Leży nad zatoką, od wschodu oddziela ją teren brytyjskiej bazy wojskowej, z drugiej zaś strony otoczona jest rozległym akwenem.

Ten rozległy akwen, wysycha latem, zmieniając się w taflę soli, a gdy nadchodzą zimowe deszcze, akwen napełnia się wodą i staje się rajem dla przylatujących tu flamingów. 

Ciekawostką jest to, że przez lata z jeziora pozyskiwano sól na skalę przemysłową. 

Nad wybrzeżem akwenu panuje niesamowity spokój, meczet Hala Sultan Tekkesi pośrodku gaju palmowego to rzadki zabytek kultury islamu. Wygląda cudownie jak ze scenerii z Baśni z tysiąca i jednej nocy. Niestety flamingów w tym okresie nie ma, przylatują tutaj dopiero w okresie zimowym i są do wiosny. 

Larnaka - akwen

Akwen - Larnaka

Meczet Hala Sultan Tekkesi, to tak rzadki w tym rejonie zabytek kultury islamu, upamiętniający epizod z najazdów arabskich.

Wg z jednej z wersji wystawiony meczet miał upamiętniać Hala Sultan, która podobno zginęła w 632 roku po upadku z konia w czasie oblężenia przez Arabów Kitionu czyli Larnaki. 

Zaś wg innej teorii meczet to mauzoleum Umm Haram przybranej matki Mahometa i żony emira Syrii, który w 649 r. najechał na Cypr

Larnaka

Centrum Larnaki

Jedziemy do centrum Larnaki, to największe miasto Cypru. Zaglądamy na promenadę, która tętni życiem zwłaszcza w nocy. Wzdłuż promenady ciągną się hotele, restauracje które skutecznie kuszą klientów. W restauracji Panos steakhouse restaurant  Emo pieczen wolowa zamawiany sobie pyszny zestaw obiadowy. W drodze powrotnej zwiedzamy kościół Agios Lazaros. ShokTo jedna z najwspanialszych budowli Larnaki, wzniesiona w IX wieku, usytuowana jest pomiędzy dzielnicą turecką, a dzielnicą bazarów.

Jest ona poświęcona świętemu Łazarzowi, który po wskrzeszeniu przez Jezusa miał żyć w Larnace i działać jako biskup. W kościele jest wspaniałe malowidło przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem i św.Jerzego ze smokiem.

Przed kościołem, mamy akurat przyjemność oglądać młodą parę pozującą do zdjęć ślubnych. 

Larnaka

Larnaka centrum

Larnaka

Południowe wybrzeże Cypru

Wybrzeże ciągnie się od Protaras po Missouri z malowniczymi miasteczkami. Leżą tutaj największe porty Cypru i najatrakcyjniejsze kąpieliska z pięknymi plażami.

Wioska rybacka Potamos tou Liopetri i Agia Napa

Kolejnego dnia budzą nas małe kociaki, które buszują pod oknami. Matka z trzema młodymi, musi gdzieś mieszkać w okolicy. Po śniadaniu, jedziemy w kierunku Agia Napa i Przylądku Gkreko. Plaże w tej okolicy miasta, nie mają sobie równych na całej wyspie. Przylądek natomiast jest najdalej wysuniętą częścią wyspy.

Po drodze zajeżdżamy do wioski rybackiej Potamos tou Liopetri z przystanią pełną łodzi, którymi mieszkańcy wypływają na połowy. Jest tu również kilka restauracji i tawerna nad samym brzegiem morza. To miejsce, przesiąknięte cypryjskim klimatem, w którym można spróbować lokalnych dań, a w szczególności owoców morza. 

Wioska rybacka Potamos tou Liopetri

Agia Napa

Dalej główną drogą wzdłuż wybrzeża jedziemy do Agia Napa, najpopularniejszego cypryjskiego kąpieliska. Zatrzymujemy się tutaj na godzinkę, aby pooddychać typowo wakacyjną atmosferą. Jeszcze do 1972 roku, brzegi te były bezludne. Shok Według legendy wybrzeże miasta zamieszkuje potwór, o nie do końca zbadanym wyglądzie. Nie zaczepia on turystów, ale drażni rybaków i kradnie z ich sieci.

W okolicach Agia Napa znajdują się piękne zatoki z białymi, piaszczystymi plażami, krystalicznie czystą turkusową wodą. Kurort przyciąga rozrywkową młodzież, kusząc pięknymi plażami, drink-barami, nocnymi lokalami i sklepami i mnóstwem hoteli.

Prawdziwe perełki to plaże Nissi Beach (dł.2 km) i Grecian Beach (dł.1,5 km) Ssun-smilie water  030 Sun-smilie water  001 uznawane są za najpiękniejsze plaże Europy. W sezonie jest tutaj w zasadzie nie do wytrzymania. Plaże są oblegane, więc trudno o miejsce. Dlatego kto jest miłośnikiem spokoju, tego tutaj niezazna.

Tuż obok plaży wznoszą się lekkie pagórki z poszarpanymi klifami. To prawdziwy raj dla miłośników morza i sportów wodnych. 

Agia Napa

Agia Napa

Agia Napa

Agia Napa

Przylądek Gkreko

Uciekamy od tłumów i jedziemy na wschód w stronę poszarpanych skał Przylądka Gkreko. 

Niestety, przejście na przylądek od strony hoteli jest zamknięte i odgrodzone siatką. Mieszczą się tam wojskowe i cywilne radiowe stacje przekaźnikowe, oraz latarnia morska. Znajdujemy się w parku narodowym. Na parkingu zostawiamy samochód, i udajemy się na mało dostępny teren, z którego roztaczają się piękne widoki. 

Przylądek Gkreko

Przylądek Gkreko

Przylądek Gkreko

Skaliste wybrzeże z grotami

Następnie jedziemy zwiedzić skaliste wybrzeże z wieloma grotami wyrzeźbionymi w skale i malowniczymi kamiennymi łukami. To obowiązkowy i bardzo widowiskowy punkt widokowy. Dla odważnych skok do krystalicznie czystej i błękitnej wody jest niesamowitym wyzwaniem. 

Zwiedzamy Pustelnię Cape Gkreko, która należy do cudów natury. Shok Niewątpliwie jedno z najbardziej popularnych miejsc na Cyprze. Podczas sezonu znajduje się tutaj sklep z wodą i lodami.

Klifowe wybrzeże na Cyprze

Klifowe wybrzeże

The Blue Lagoon

Zwiedzamy kolejne wspaniałe miejsce, idealne do nurkowania. Woda jest tutaj krystalicznie czysta, chyba najbardziej przejrzysta na Cyprze. Niebieska laguna jest niezwykle piękną nadbrzeżną zatoką. Znajduje się niedaleko maleńkiej cypryjskiej miejscowości Latsi. Piękna zatoczka ze skalnym wybrzeżem to znakomite miejsce zarówno do kąpieli słonecznych jak i do aktywnego wypoczynku. 

Można odbyć rejs statkiem Afrodyta 2- trwający ok.4-5 godzin połączony z kąpielą w Blue Lagoon. Urocza ławeczka, na której można sobie usiąść i delektować się pięknem.

The blue Lagoon

The blue lagoon

Zatoka Konnos

Następnym punktem zwiedzania jest zatoka Konnos. To kameralne miejsce dla rodzin z dziećmi z piaszczystą plażą i płytką wodą, w której bezpiecznie mogą kąpać się małe dzieci. Do plaży dojeżdża się wąską serpentyną przez las. Urocza zatoczka ukryta między skałami, na której znajduje się  restauracja i wypożyczalnia sprzętu. Woda jest tutaj wyjątkowo ciepła, więc zostajemy tutaj na dłużej. 

Zatoka Konnos

Zatoka Konnos

Zatoka Konnos

Paralimni 

W drodze powrotnej zajeżdżamy do Paralimni, niewielkiego miasteczka położonego kilka kilometrów od morskiego wybrzeża. To ważny ośrodek turystyczny.

Znajduje się tutaj Stary i nowy kościół świętego Grzegorza pośród historycznych i architektonicznych zabytków. 

Cypr

Paralimni 

Paralimni 

Paralimni 

Paralimni - Kościół

Paralimni 

Na kolację zajeżdżamy do tawerny w Sotirze. Jest polecana we przewodnikach. Jedzenie podają tutaj faktycznie wyśmienite. 

Tawerna

Trzeci dzień na Cyprze – Limassol 

Plan na dzisiejszy dzień to leniuchowanie ze zwiedzaniem Limassol, drugiego co do wielkości miasta na wyspie. Dojeżdżamy do plaży Gubernatora, która znajduje się pomiędzy Larnaką i Limassol. To szereg małych zatoczek z efektownymi plażami, koloru czarnego. Czarny piasek nie zachęca do spacerowania nad brzegiem morza, a tym bardziej na rozłożenie ręcznika. 

Zdecydowanie przyjemniej jest się położyć na trawie, bądź na leżaku. Po krótkim odpoczynku, jedziemy do Limassol.

Cypr

Kicia

Cypr plaża

Plaża Gubernatora

Limassol

Miasteczko nazywane jest też „cypryjskim Paryżem”, porównanie jest przesadzone, ale mieszkańcy miasta mają do niego prawo, szczycąc się najlepszymi sklepami na wyspie. To drugie co do wielkości miasto, z uroczym Starym Miastem. W mieście znajduje się przetwórstwo owoców cytrusowych, oraz wytwórnia wina Commandaria. 

Wzdłuż nabrzeża Limassol ciągnie się ładna nadmorska promenada wraz z odnowioną częścią portową. Kawiarenki, fontanny, dające trochę cienia zasadzone palmy, przyciągają spacerowiczów. Po drugiej stronie ulicy ciągną się hotele i puby. 

Mapka

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Limassol

Dzień czwarty – Zamek Kolossi i klasztor Agios Nikolaos ton Gaton

Wśród winnic i plantacji niedaleko Limassol, znajduje się zamek Kolossi . To jedna z najważniejszych fortyfikacji, twierdza krzyżowców, zwana również jako Komandoria zbudowana w XIII wieku. Znaleźli tu schronienie krzyżowcy, usunięci w 1291 r. z Ziemi Świętej.

Zamek pełnił funkcję Wielkiej Komandorii zakonu joannitów, którzy władali twierdzą, aż do zajęcia Cypru przez Republikę Wenecką  w 1488 r. Zbudowany jest z bloków wapiennych i wznosi się na wysokość 21 metrów. Jej ściany mają 1,25 metra grubości.

Budowla niszczała i dopiero w latach 30. XX w. zamek został odrestaurowany. Składa się z trzech kondygnacji. Na parterze budynku znajdują się trzy pomieszczenia. Prawdopodobnie były one wykorzystywane jako magazyn czy cysterna na wodę. Na pierwsze piętro prowadzą schody i most zwodzony. Konstrukcja ta pochodzi z 1933 roku.

W jednym z pomieszczeń znajduje się się kominek, co świadczyłoby, iż była tutaj dawniej kuchnia. Natomiast w drugim prawdopodobnie znajdowała się jadalnia i sala balowa.

Z drugiego piętra na dach prowadzą spiralne wąskie kamienne schody. Ze szczytu przez zębate blanki zamku roztaczają się piękne widoki. Między innymi widok mamy na ruiny XIV-wiecznej fabryki cukru oraz akwedukt, który dostarczał jej energii wodnej. 

Wokół zamku, uprawiano pszenicę, bawełnę, trzcinę cukrową , a także winogrona, z których sporządzano słodkie czerwone wino.

Mapka

Zamek Kolosi

Zamek Kolossi

Zamek Kolosi

Zamek Kolosi

Zamek Kolossi

Zamek Kolosi

Zamek Kolosi

Widok z zamku Kolosi

200-letnie drzewo Tipuana Tipu

Tuż obok zamku Kolossi, rośnie 200-letnie drzewo Tipuana Tipu inaczej nazywana jest Palisander. Obwód macierzysty drzewa to 4,80 wysokość 26 metrów. Kwitnie wiosną obsypując się żółtymi kwiatami, po przez swoje długie odgałęzienia, dostarcza sporo cienia, w gorącym klimacie. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i pobiera ogromne ilości wody. 

Tipuana Tipu - drzewo

Tipuana Tipu

Tipuana Tipu

Bizantyjski 12-to wieczny kościół Agios Efstahios – widok z Zamku. 12-to wieczny. Był on wykorzystywany przez Joanitów jako miejsce kultu. We wnętrzu kopuły kościoła można podziwiać przepiękne malowidła.

Kościół Agios Efstahios - widok z Zamku

Klasztor Agios Nikolaos ton Gaton

Klasztor inaczej zwanym Św. Mikołaja od kotów, który znajduje się nieopodal bazy woskowej Wielkiej Brytanii. Został ufundowany w IV w przez Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego.

Koty miały sobie poradzić z plagą jadowitych węży. Musiały być skuteczne, bo jadowitych węży na półwyspie Akrotiri już prawie nie ma. Obiekt został gruntownie przebudowany. W klasztorze mieszkają zakonnice i 70 kotów. Gdzieś sprytnie się pochowały bo widziałam tylko dwa. Katzen-smilies- 0002

Koty w Klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton

Klasztor Agios Nikolaos ton Gaton

Klasztor Agios Nikolaos ton Gaton

Nieopodal znajduje się Słone Jezioro Akrotiri, które powstało z dawnej laguny morskiej. Latem jezioro wysycha, tworząc gładką taflę soli, na której pojawiają miłośnicy przygód jazdy samochodem terenowym i rowerów górskich. Natomiast od grudnia do marca płytki zbiornik otoczony pasem błota, napełnia się wodą deszczową, przyciągając flamingi.

Jedziemy na plaże Ladys Mile, to ostatnia plaża przed brytyjskim poligonem, który oddzielony jest kolczastym drutem. Panuje tutaj cisza i spokój, to idealne miejsce na wypoczynek. Znajdująca się tutaj tawerna oferuje owoce morza, które są ucztą dla podniebienia.

Bajka Sun-smilie water  009 Sun-smilie water  027 Sun-smilie water  001

Akrotiri

Akrotiri

Plaża na Cyprze

Starożytne ruiny miasta Kurion

Kurion zbudowano na klifowej skale, jego wspaniałe położenie i romantyczne zachody słońca robią ogromne wrażenie. To jedno z najbardziej imponujących stanowisk archeologicznych na Cyprze. Mozaikowe inskrypcje na posadzce willi, witają gości słowami „Wejdź do domu na jego szczęście”.

Cenne posadzki ogląda się z wysokości drewnianego rusztowania z chodnikami dla turystów.

Najwspanialszym zabytkiem jest odeon wkomponowany w strome zbocze. jest to pierwszy obiekt, na jaki się natrafia idąc w górę od kasy biletowej. Budowla przeznaczona była na występy muzyczne i teatralne, wystawiano tu greckie dramaty antyczne. Do dzisiaj organizowane są tu przedstawienia i koncerty. Teatr pochodzi z II wieku p.n.e. W budowli podziwiać możemy podłogi ozdobione zjawiskowymi mozaikami. Za teatrem przetrwały pozostałości willi Eustoliosa.

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Znajduje się tu również bazylika chrześcijańska, a dalej rzymskie forum. Portyk z korynckich kolumn, cysterna na wodę, rzymskie nimfeum z fontanną, oraz fragmenty rozmaitych budowli publicznych i domów prywatnych. Dom Mozaiki z Achillesem, dom Gladiatorów, stadion, sanktuarium Apolla Hylatesa.

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Starożytne miasto Kurion

Happy Valley

Zajeżdżamy na wypoczynkowy teren Royal Army, inna jego nazwa to Happy Valley. Dolina przez którą przejeżdżamy otoczona jest stromymi klifami z obu stron tworząc tunel. Znajduje się tutaj boisko do krykieta, do nogi, stadnina koni i szkółka wind/kitesurfingowa. Tutaj na plaży, można spotkać żółwie. Plaża jest jednak zdecydowanie mniej znana, niż słynna Lara.

Dalej jedziemy w stronę Sanktuarium Afrodyty, ale wcześniej zatrzymujemy się na punktach widokowych.

Happy Valley

Happy Valley

Happy Valley

Happy Valley

Happy Valley

Happy Valley

Cypr

Wapienne skały

Pomiędzy Pafos a Limassol, można było zaobserwować wspaniałe wapienne skały, wynurzające się z morza. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Cyprze. Schodzimy nad sam brzeg, oświetlone białe skały o zachodzie słońca sprawiają, że widok jest spektakularny.  Krystaliczna czysta woda w odcieniach błękitu i zieleni, rozbijająca się o klify, przynosi nam dodatkową atrakcję.

Chyba nie myślicie, że wróciłam stamtąd sucha, o nie….. ale zabawa była przednia.

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Skała Afrodyty

Jadąc południowym wybrzeżem, nie sposób nie zobaczyć słynnej Skały Afrodyty. Skała inaczej Petra tou Romiou (skała Romiosa) to punkt na mapie każdego turysty zwiedzającego Cypr. W większości w przewodnikach sugerują, aby skałę Afrodyty podziwiać o zachodzie słońca. I zgadzam się z tym w 100 %.

Jak głosi mit, z morza z muszli wyłoniła się tutaj Afrodyta, która narodziła się z piany morskiej. Ta bogini miłości, to ideał kobiecej urody, a kąpiel w morzu przywracała jej dziewictwo i młodość. Atrybutami Afrodyty są m.in. rydwan zaprzężony w gołębie, róża oraz mirt.

Dojście na plaże jest dość słabo oznakowane, aby dostać się na plażę należy z parkingu przejść tunelem pod drogą. Wychodzi się wprost na kamienistą plaże. Z morza wystaje kilka skałek, tworząc coś w rodzaju maleńkiej laguny. Jest ładnie, ale zdecydowanie wolę poprzednie klimaty, jednak jest to mitologiczne miejsce, więc koniecznie trzeba było je odwiedzić.

Na pamiątkę kupiłam sobie małą Afrodytę, po przyjeździe do domu okazało się, że na półce stoi już Adonis.

Jaki z tego morał: oby z tego nie było dzieci, bo bogini miała romans z młodziutkim pasterzem Adonisem. Sun-smilie girl  154

Cypr

Skała Afrodyty

Cypr

Cypr Skała Afrodyty

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty - Cypr

Skała Afrodyty

Dzień piąty – wspaniała plaża Blue Lagoon 

Kolejnego dnia zwiedzamy zatokę Blue Lagoon na Półwyspie Akamas. Do przejechania mamy około 160 km, od Pafos to zaledwie 45 km jazdy samochodem. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej. http://www.cyprusbybus.com/search.aspx

Wybierając się na niebieską lagunę, należy zabrać z sobą, strój kąpielowy, jedzenie i picie, ponieważ w parku się tego nie dostanie.

Mapka

Dojeżdżamy do Półwyspu Akamas, to słabo zaludniona kraina.

Aby dojechać do Blue Lagoon trzeba mieć terenowy samochód, bądź wykupić przejazd w obie strony u przewoźnika. Trasa kompletnie nie nadaje się na przejazd dla zwykłych samochodów. Sami się o tym przekonaliśmy zawracając z drogi po przejechaniu 1,5 km. Wystające kamienie, urwisty brzeg to droga terenówek. Dlatego najlepiej zostawić auto przy Łaźniach Afrodyty. 

W drodze na Blue Lagoon Bananowiec Bananowiec Bananowiec

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Za 30 eur za dwie osoby kupujemy bilety u przewoźnika. W między czasie zaglądamy do łaźni Afrodyty. Nazwa ta przylgnęła do miejsca w którym źródło tworzy małe jeziorko, z gęstym gajem drzew figowych.

Bogini miłości miała tu zażywać kąpieli po romantycznych schadzkach. Po godzinie oczekiwania ruszamy na błękitną lagunę. Trasa wiedzie około 7 km, najgorzej jest na początku, w sumie gdyby nie jeden kamienisty i dość stromy zjazd dojechalibyśmy tam bez problemu swoim samochodem.

Piękna zatoczka ze skalnym wybrzeżem, to znakomite miejsce zarówno do kąpieli słonecznych jak i do aktywnego wypoczynku. Tutaj najlepiej spędzić minimum pół dnia. 

Błękitna krystaliczna woda, zachęca do kąpieli. Woda o tej porze roku już jest wyjątkowo ciepła. Można się tu poczuć jak w raju. Sun-smilie water  001

Park Narodowy Akamas to jedno z piękniejszych miejsc na zachodnim Cyprze. 

Blue Lagoon Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Pozostawieni w klapkach, w upale bez wody

Powrót z błękitnej laguny zaplanowany mieliśmy na godz.17:00. Jednak niie zastaliśmy ani samochodu, ani ludzi którzy z nami jechali. Sytuacja była o tyle nieciekawa, że pokonanie 7 kilometrowej trasy w klapach, w szczerym słońcu i bez wody do picia, byłaby niezwykle trudna.

Po przejściu około 2 km przyjechał po nas samochód. Kierowca stwierdził, że nie było nas o umówionej godzinie we wskazanym miejscu, co było totalną bzdurą. Nie chcieliśmy się z nim kłócić, bo szkoda było zepsuć sobie tak pięknego dnia.

Zatoka Lara Beach – raj dla żółwi

Następnie jedziemy na zachodnie wybrzeże Cypru do Zatoki Lara Beach, gdzie znajduje się prawdziwy raj dla żółwi.  Ok Nie należy ona do popularnych i często odwiedzanych przez turystów, dlatego nie jest też łatwo na nią trafić.  I na całe szczęście!!! Stop

Po wyboistej, zakurzonej drodze trzeba przejechać około 5 km, po drodze mijamy wąwóz Avgas, przez który zimą przepływa rzeka Avgas uchodząca do Morza Śródziemnego przy dzikiej plaży Toxeftra. Latem zaś wąwóz można zwiedzić, im dalej tym wąwóz staje się węższy.

Nasz droga wiedzie najpierw wzdłuż wybrzeża, potem przez las Akamas. Na pięknej i wciąż jeszcze dziewiczej plaży, odległej o około 30 km na północ od Pafos, rząd Cypru utworzył rezerwat chroniący zagrożone wyginięciem gatunki żółwi: karetę i żółwia zielonego.

Dojeżdżamy do rezerwatu, który ogrodzony jest płotem, brama dla zwiedzających jest otwarta. Schodzimy więc na plażę na której żółwie zniosły jaja. Miejsca te są zabezpieczone metalowymi obręczami, z napisem ” gniazdo żółwi nie przeszkadzać” z datą kiedy jaja zostały złożone. 

Od czerwca do września morskie gady z gatunku Karetta i żółw zielony przypływają właśnie w te rejony Cypru na lęg. Służby ochrony przyrody strzegą tego terenu jak oka w głowie. Plaże są zamykane na czas lęgu. 

Samica wykopuje w piasku głębokie na 50 cm dołki, do których składa około  100 jaj. Po siedmiu tygodniach wylęgają się małe żółwiki. Niestety tylko niewielkiej ilości udaje się wykluć, szybko pokonać szeroką plażę i bezpiecznie dotrzeć do morza. 

Na plaży ustawiona została wiata w której zostały zawieszone zdjęcia z  lęgu żółwi i historia z życia Karetty.

Zatoka Lara Beach

Zatoka Lara Beach

Zatoka Lara Beach

Zatoka Lara Beach

Zatoka Lara Beach

Zatoka Lara Beach

Zatoka Lara Beach

Na koniec dnia zajeżdżamy do tawerny nieopodal zatoki Lara na pyszną obiadokolację. 

Plaża Ladys Mile i Klasztor Stavrovouni

Po ostatniej wizycie na plaży Ladys Mile, postanowiliśmy raz jeszcze tutaj przyjechać. Cisza, spokój to miejsce gdzie człowiek naprawdę odpocznie. Nieopodal znajduje się brytyjska baza wojskowa, więc czasami spokój zakłócają samoloty wojskowe. 

Słońce, plaża, złoty piasek, cóż więcej chcieć. Tradycyjnie zamówiliśmy sobie rybkę i owoce morza. Chwilo trwaj.

Plaża Ladys Mile

Plaża Ladys Mile

Pod wieczór w drodze powrotnej zamierzamy zwiedzić  klasztor Stavrovouni. Droga do klasztoru jest bardzo kręta i widokowa. Stopniowo pnie się do góry. Zatrzymujemy się na pierwszym punkcie widokowym skąd rozpościera się widok na okoliczne pustkowia i dalej na Nikozję i morze. 

Klasztor  Stavrovouni, czyli Góry Krzyża, wieńczy wierzchołek 688-metrowego wzniesienia na wschodnim krańcu masywu Troodos. Został ufundowany w 327 r. przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego, zapisując świątyni w testamencie krucyfiks z relikwią Drzewa Prawdziwego Krzyża, który mógł podobno w cudowny sposób unosić się w powietrzu.

Niestety do klasztoru mogą wejść tylko mężczyźni, ale i Markowi się nie udaje, bo był czynny do godz.19. Spóźniliśmy się zaledwie kilka minut. 

Klasztor Stavrovouni.

 klasztor Stavrovouni.

Skała Afrodyty, wrak statku, Pafos i legendarne łaźnie.

Przed nami kolejny słoneczny dzień. O poranku na drzewie siedział tradycyjnie nasz Theodor, ale tym razem nie był sam. Siedział sobie z malutką jaszczurką.

Dzisiaj jedziemy w stronę Pafos, po drodze zajeżdżamy raz jeszcze, na plaże ze skałą Afrodyty. Miejsce to za dnia wygląda zupełnie inaczej niż o zachodzie słońca.

Generalnie można sobie zadać pytanie, co się tutaj działo w starożytności?

Skała Romiosa, kojarzona bardziej jako Skała Afrodyty, to formacja skalna w pobliżu której  wyszła na brzeg zrodzona z piany morskiej, grecka bogini Afrodyta. Dlatego nie bez powodu Cypr nazywany jest wyspą Afrodyty.

Miejsce to owiane jest kilkoma legendami. 

Mapka

Skała Romiosa, jako Skała Afrodyty

Skała Romiosa, jako Skała Afrodyty

Skała Romiosa, jako Skała Afrodyty

Skała Romiosa, jako Skała Afrodyty

Skała Romiosa, jako Skała Afrodyty

Skała Romiosa, jako Skała Afrodyty

Wrak statku Edro III

Następnie jedziemy zobaczyć wrak statku Edro III, który 7 grudnia 2011 załadowany płytami gipsowo-kartonowymi, opuszcza port w Lemesos. Wrak leży u wybrzeży 17 km od Pafos.

Jego celem miała być wyspa Rodos, jednak zła pogoda spowodowała usterkę silnika, obsługa frachtowca straciła pełną kontrolę nad maszyną i Edro minąwszy Pafos uderzył o skałę, a fale ściągnęły go do samego brzegu. Ssun-smilie water  030

Wrak statku spoczywa przy brzegu w otoczeniu przepięknych klifów. Dodatkowo brunatna ziemia wraz z rdzą, która pożera statek świetnie się razem komponują..

Nie ukrywam, że miejsce przez to jest fascynujące. Godne polecenia!!!

Mapka

Wrak statku Edro III

Wrak statku Edro III

Wrak statku Edro III

Wrak statku Edro III

Zatoka Koralowa

Kolejnym punktem jest Zatoka Koralowa, która znajduje się zaledwie 10 km od Pafos. Z Pafos można dojechać autobusem nr 611 i należy nim jechać do samego końca trasy. Plaża osłonięta jest z obu stron skalistymi półwyspami. Piaszczysty brzeg to rzadkość w rejonie Pafos, z roku na rok, plaża ta przyciąga coraz większe tłumy letników.

Czysta, błękitna woda zachęca do kąpieli morskich, a wysokie fale są dodatkową atrakcją. Okolice Zatoki Koralowej to plantacje bananów i rozległe winnice. Wokół znajduje się mnóstwo tawern, które kuszą lokalnymi specjałami np cypryjskimi meze. 

Zatoka Koralowa

Łaźnia Adonisa

To miejsce mało znane turystom. Łaźnia Adonisa i wodospady.

Zadałam sobie wcześniej pytanie czy jest to atrakcja dla małych dzieci? hmm pewnie miałyby ubaw na cały dzień.

Droga do Łaźni nie jest najlepszej jakości, wiedzie górskimi bezdrożami pełnych zakrętów i przepaści, ale spokojnie dojedzie się samochodem osobowym.

Wstęp kosztuje 9 eur od osoby dorosłej, jak na taką atrakcję to dosyć sporo. Tak więc warto zaplanować tutaj dłuższy pobyt.

Łaźnie i wodospady Adonisa, to bardzo romantyczne i urocze miejsce, trzeba je koniecznie zobaczyć. Obowiązkowo należy wykąpać się w lodowatym jeziorku, by poczuć tą bajkową atmosferę jak z filmu o Tarzanie. Znajdujemy tutaj tradycyjny dom Adonisa, młyn wodny posągi, oraz piękny wodospad umiejscowiony po środku zielonego gaju.  Yahoo Sun-smilie water  027

A teraz kilka uroczych zdjęć hahahaha

Legenda jest taka, że kobiety chcąc mieć dużo dzieci muszą dotknąć …….. Adonisa. 

Wracamy inną drogą, która wydaje się być dużo lepsza, tyle że dłuższa. 

Łaźnie Afrodyty Łaźnie Afrodyty Łaźnie Afrodyty

 

Groby Królów

Następnym punktem zwiedzania były Groby Królów, które znajdują się nad morzem na północ od Kato Pafos, daleko za murami Starego Miasta. Ten wspaniały, nieco posępny zabytek składa się z około stu wykutych w skale grobowców. Zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeźbione stopnie prowadzą do podziemnych komór.

Niektóre groby są stylizowane na egipskie, inne mają efektowne atria, otoczone kolumnami w stylu doryckim, a także nisze grzebalne, gdzie nie gdzie widać jeszcze pozostałości fresków i innych ozdób. Część grobowców została zniszczona przez kamieniołomy, oraz zdewastowana przez bezdomnych. 

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Grobowce Królów

Pafos

Pod wieczór zaglądamy do Pafos, miasta pełnego hoteli, restauracji z mnóstwem atrakcji. Nazywane jest miastem zakochanych. Znajduje się tutaj malowniczy port, w którym cumują kolorowe rybackie łodzie i prywatne jachty. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się piękna promenada z mnóstwem kafejek i sklepów z pamiątkami.

To miejsce tętniące życiem przez cały rok. Wspaniałe jedzenie jakie oferują knajpki przyciągają wielu turystów. Kalmary, krewetki, muszle, ryby,  bądź najbardziej znane danie kuchni cypryjskiej, czyli meze. Meze to taki festiwal niespodzianek, nigdy nie wiesz, co dostaniesz i w jakiej kolejności zostanie podane. Od sałatek, hummusu, poprzez jajecznicę z bakłażanem i pieczarkami, aż po dania mięsne jak żeberka, köfte, kurczak z grilla, czy kebab itd. 

W czasach rzymskich i hellenistycznych Pafos było stolicą kraju. Można tutaj spotkać wiele starożytnych i średniowiecznych zabytków. To tak zwane Kato Pafos, które zlokalizowane jest przy nabrzeżu. Okres ten przypominają antyczne falochrony w porcie. 

Nad malowniczym otoczeniem góruje Fort Pafos, przysadzista twierdza osmańska z 1592 r.  która była pierwszą fortecą broniącą dostęp do portu w Pafos. 

Pafos

Pafos

Pafos

Pafos

Pafos - port

Pafos

Pafos

Wybrzeże Agia Napa

Kolejnego dnia jedziemy w stronę wybrzeża Agia Napa, w poszukiwaniu piaszczystej plaży. Agia Thekla to 300 metrowa cudowna plaża z najcieplejszą wodą na wybrzeżu. Zatoczka oddzielona jest od otwartego morza, niewielkim wałem od zimnej głębiny. Plaża ma dno pokryte drobnymi złotymi piaskami. 

Można tutaj wypożyczyć leżak i parasol, są również toalety i prysznice. 

Tuż obok wzgórza znajduje się stylowa kapliczka. Biało niebieska cerkiew przypominająca meczet, została zbudowana na cześć pamięci świętej Agii Thekli. Poniżej znajduje się wejście do jaskini. Krzyż jest tutaj opleciony rybackimi sieciami, tak samo wlot do groty. Wewnątrz groty, ściany obwieszone są świętymi obrazkami. Grota owiana jest legendą, ponoć mieszkała w niej męczennica oddana św. Pawłowi. 

Nieopodal znajduje się tawerna w której zamawiamy 18 dań. Ależ to była uczta….

Agia Thekla

Agia Thekla

Agia Thekla

Agia Napa

Agia Thekla

Agia Thekla

Góry Troodos – i jego zabytki

O poranku figlarne kotki, czekają na poranne śniadanie. Trójka maluchów razem z matką muszą mieszkać tuż obok. 

Przedostatniego dnia jedziemy w Góry Troodos. Najwyższym szczytem pasma gór jest Olimpos, który wznosi się na 1952 m n.p.m. Przy dobrej widoczności ze szczytu można dojrzeć wybrzeże Turcji. Przy odrobinie szczęścia można się natchnąć na muflona cypryjskiego tzw dzikiej owcy.

Po drodze zajeżdżamy nad  sztuczny zbiornik w miejsce archeologiczne, gdzie wznoszą się ruiny kościoła Św. Michała. Po wybudowaniu tamy w 1980 roku, ruiny starego kościółka wraz z całą wsią zostały zalane.

Wówczas wioska Alassa została przeniesiona na wyżej położone tereny. W zamian za zalany kościół w 2005 roku, na wyższych terenach, został wybudowany nowy kościół Św. Mikołaja. Wokół niego posadzonych zostało 13 cyprysów jako “drzewa pamięci”. Miały one uczcić osoby które zginęły 11 lipca w 2011 roku w wyniku potężnej eksplozji w bazie wojskowej w Zygi na południowym Cyprze.

W zbiorniku wodnym , żyje wiele gatunków ryb. Wędkarze mają tutaj swój raj, odbywają się tutaj nawet zawody wędkarskie. 

Kościół Archangelos Michael

We wsi Pedoulas słynącej z uprawy wiśni, na krańcu doliny Marathasa stoi klasztor Archangelou Michael z roku 1474, znany również jako Klasztor Michała Archanioła. Do klasztoru prowadzą kamienne schody i dość stromy podjazd z kostki brukowej. Tuż obok wejścia znajduje się pomnik Michała Archanioła. Przechodząc bramę główną, znajdziemy się na dziedzińcu, gdzie stoi późno bizantyjski kościół, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

To niewielki jednonawowy kościółek, którego niezwykłą cechą są dwie korynckie kolumny, wspierające dach tuż nad wejściem. Wewnątrz kościoła znajdują się odnowione freski. Uwagę przykuwają sceny ofiary Abrahama, chrztu Chrystusa w Jordanie, czy zdradzieckiego pocałunku Judasza i pojmania Jezusa.

Wkoło kościoła stoją kwiaty w donicach, jest też duże zaplecze, z bujną winoroślą. 

Archangelos Michael Archangelos Michael Archangelos Michael

 Archangelos Michael Monastery 

 Archangelos Michael Monastery 

 Archangelos Michael Monastery

 Archangelos Michael Monastery

Archangelos Michael


Lofou, kamienna wioska

Następnie jedziemy do Lofou spokojnego miasteczka położonego na wzgórzu na wysokości 800 m n.p.m. Mała wioska to wyjątkowe miejsce, wyróżnia się labiryntem brukowanych ścieżek, pięknych domów zbudowanych z lokalnego kamienia. Kolorowe okiennice przystrojone kwiatami, sprawiają, że jest to miejsce bardzo klimatyczne. Nie ma tutaj betonu, ani śmieci i jest tutaj bardzo mało mieszkańców.

Wieś dopiero ożywa podczas wakacji, to tutaj turyści przybywają, aby uciec przed upałem. Mieszkając tutaj przez kilka dni, można nauczyć się robić chleb, mousaka oryginalną grecką zapiekankę z bakłażana i mielonego mięsa.

Znajduje się tutaj kościół Christolphitissa, który zbudowany został w 1872 roku i poświęcony Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny. 

Lofou

Lofou

Lofou

Lofou LofouLofou

Lofou

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Na południowo-zachodnich zboczach gór Troodos leży niewielka wioska winiarzy i koronkarek, z domami pokrytymi czerwoną dachówką. ShokPołożona jest 8 km na południowy zachód od Pano Platres. Panuje tutaj zupełnie inny klimat, niż w miejscach typowo turystycznych. Czas biegnie dużo wolniej niż na zatłoczonych plażach Cypru.

Odnowione uliczki,  wyłożone ładnym brukiem, białe domy z pomalowanymi na niebiesko okiennicami stwarzają niepowtarzalny klimat. Znajduje się tutaj kilka sklepów w których można kupić wyrabiane w okolicy koronki pripilla, oraz biżuterię. Prezent Znajduje się tutaj  również XV-wieczna prasa do tłoczenia wina. 

Na głównym placu Omodos, restauracje i tawerny, kuszą swoim wystrojem i regionalnymi daniami. Tuż przy placu znajduje się prawosławny męski klasztor Timios Stavros (Św.Krzyża). Obiekt powstał już w czasach czwartego wieku naszej ery. Związana z nim legenda wiąże się z przybyciem na Cypr św. Heleny, matki cesarza rzymskiego Konstantyna. Św. Helena miała ofiarować mieszkańcom wyspy dwie relikwie, fragment Sznura, którym Jezus był przywiązany do krzyża, ponoć jedyna taka relikwia na świecie, oraz kawałek Krzyża Pańskiego. Klasztor jest po pełnej renowacji, od strony dziedzińca z pięknymi dwupoziomowymi krużgankami z arkadami.

W klasztornym skarbcu, przechowywanych jest wiele cennych eksponatów, jak ikony, czy księgi w srebrnych lub miedzianych oprawach. Skarbiec jest czynny od poniedziałku do soboty. Wstęp jest bezpłatny.  

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Omodos i Klasztor Św. Krzyża

Wodospady Millomeri Waterfalls i Kaledoński

Kolejnym punktem zwiedzania są wodospady Millomeri. Znajdują się kilometr od kościoła Platres, ale można do nich również podjechać samochodem od drugiej strony. Wybieramy jednak spacer. Ścieżka do wodospadu wiedzie przez suchy i jałowy las. Na dnie doliny płynie mały potok. Ze ścieżki rozpościera się bardzo ładna panorama na okolicę.

Wodospady Millomeri uważane są za najwyższe wodospady na Cyprze, woda spada z wysokości 15 metrów. Tu w górach powietrze jest zupełnie inne, a las roztacza woń eukaliptusów, cedrów i sosen. 

Następnie ścieżka schodzi w dół i łączy się z drugą tą zmotoryzowaną. Dalsza droga wiedzie przez mostki, aż dochodzi się do pięknego wodospadu. 

Wodospady Millomeris Waterfalls

Millomeris Waterfalls

Millomeris Waterfalls

Millomeris Waterfalls

Millomeris Waterfalls Millomeris Waterfalls

Wodospady

Powyżej Pano Platres rozpoczyna się 3 kilometrowy szlak Kaledoński z Wodospadem Kalidonia. Trasa do niego jest bardzo malownicza i zarówno dydaktyczna. Są tutaj tabliczki informujące o różnych gatunkach endemicznych. To super gratka dla fanów botaniki. 

Po przejściu około 2 km ukazuje się 12-metrowy wodospad Kaledonia. 

Olimpos najwyższy szczyt Cypru

Dalej jedziemy na najwyższy szczyt Cypru Olimpos (1952 m n.p.m.), który otrzymał nazwę potężnej góry w Grecji. Zbocza góry porastają sosna czarna i kalabryjska i cedr. 

W zamierzchłej przeszłości na jego wierzchołku stała świątynia Afrodyty. Niemal na sam szczyt góry prowadzi asfaltowa droga, którą można pokonać samochodem.  Ostatni odcinek trzeba już iść na własnych nogach, ale to kwestia zaledwie kilkunastu minut. Nam udaje się przejechać tą drogę samochodem. Secret

Pasmo Gór Troodos ciągnie się na długości ok. 120 km. przy dobrej pogodzie jest znakomitym punktem widokowym, z którego podziwia się całą wyspę i jej lazurowe wybrzeże. Obecnie na szczycie wieńczy dziś biała kopuła geodezyjnej instalacji radarowej armii brytyjskiej, która dla bezpieczeństwa dokładnie jest ogrodzona. Kilka kroków niżej widać bunkier Gwardii Narodowej Cypru, wieżę obserwacyjną straży pożarnej oraz telewizyjne maszty przekaźnikowe. Po dawnym uroku tego widokowego punktu nie ma już śladu, trudno nawet znaleźć miejsce, z którego bez przeszkód podziwiało by się otaczające Olimpos zielone góry i doliny, należące do parku narodowego Troodos. Shok

Olimpos - Cypr

Olimpos - Cypr

Olimpos - Cypr

The Big church of Holy Cross

Wracając do Pedoulas zajeżdżamy do post-bizantyjskiego kościoła, który zbudowany jest na płaskowyżu i dominuje nad całą wioską. Kościół z roku 1935 jest w kształcie krzyża, ma dwie wysokie dzwonnice i kopułę. Wewnątrz kościoła znajdują się ikony z różnych okresów.  The Big church of Holy Cross

Archangelos Church

W Pedoulas znajduje się bizantyjski kościółek Archangelos Michail, który został wpisany na listę UNESCO. Zbudowany w całości z kamienia w XV wieku, z inicjatywy miejscowego księdza. Pięknie odrestaurowany jest prawdziwą zabytkową perełką pośród wszystkich kościołów na Cyprze. 

Wewnątrz ściany pokryte są freskami z okresu post-bizantyjskiego i są podpisane przez samych autorów, co jest tutaj rzadkością. Przedstawione są sceny z życia świętych.

Naprzeciwko kościołka znajduje się Muzeum Kultury Bizantyjskiej

Archangelos Church

Archangelos Church

Archangelos Church

Archangelos Church

Kościół Panagia tou Moutoulla

Jakieś 2-3 km na południe, w sąsiedniej wsi Moutoullas, znajduje się kolejny kościółek z listy UNESCO – Panagia tou Moutoulla.

Malutka XIII-wieczna kaplica Panagia tou Moutoulla, położona w górzystym regionie Moutoulla, jest jednym z najwcześniejszych przykładów tego typu.

Kościół ma stromy dach z drewna i freski z 1280 roku. Prawdopodobnie udekorowany jest darowiznami Ioannisa z Moutoullasa i jego żony Ireny. Uważa się, że mogła to być prywatna kaplica.

Nie udaje się nam jej zobaczyć, gdyż była zamknięta. Obok kaplicy znajduje się cmentarz z białymi krzyżami. 

Zjeżdżamy do centrum Pedoulas. To wieś położona na kilku wzgórzach na wysokości 1100 m n.p.m. Wieś słynie z 12 kościołów, które po części udało się nam zobaczyć. Jest jedną z najbardziej malowniczych wiosek w górach Troodos. W samym centrum znajdują się bardzo przyjemnie małe hoteliki, pensjonaty i mnóstwo ciekawych kawiarenek. 

Klasztor Agios Ioannis Lampadistis

Starożytny klasztor położony jest w centralnej części pasma górskiego Troodos, w dolinie Marathasa. Zbudowany został w XI wieku. Dwuspadowy stromy dach do którego przylegają dwie świątynie i łacińska kaplica, łączy elementy różnych wieków, epok i stylów architektonicznych. Świątynia jest ozdobiona starożytnymi obrazami, których fragmenty, pochodzące z XII wieku.

Oprócz kompleksu trzech kościołów znajdują się tutaj inne budynki klasztorne, pomieszczenia pomocnicze i prasa olejowa. Jeden z pokoi służy dziś do przechowywania ikon z klasztoru oraz innych kościołów wioski Kalopanagiotis. Klasztor zwiedzamy tylko z zewnątrz.

Klasztor Agios Ioannis Lampadistis

Klasztor Agios Ioannis Lampadistis

Klasztor Agios Ioannis Lampadistis

Klasztor Agios Ioannis Lampadistis

Po całym dniu zwiedzania wracamy do naszej miejscowości Agios Theodoros na pyszną obiadokolację i prosto na mecz Polska-Irlandia Wink

Jakimś cudem wygraliśmy 1:0

Ostatni dzień na Cyprze

To już ostatni dzień naszego pobytu na Cyprze. Opuszczamy naszą przyjemną miejscówkę i jedziemy na plaże. Dokarmiamy oczywiście jeszcze kociaki, niech się najedzą póki mogą. Plan był taki, aby zajechać do Nikozji i w sumie o mały włos się tam nie znaleźliśmy. Pomyliliśmy autostrady. 

Po raz ostatni jedziemy na naszą ulubioną plaże. Po godz 20:10 wylatujemy z Larnaki do Katowic-Pyrzowic.

Dziękujemy za uwagę. 🙂 To była cudowna podróż ścieżkami Afrodyty.

Zapraszam na film.