Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy to największy polodowcowy staw w Dolinie Gąsienicowej, w Tatrach Wysokich. Leżące u podnóża Kościelca jezioro, każdego roku przyciąga rzesze turystów. Cieszy się również ogromnym zainteresowaniem wśród malarzy, którzy upodobali sobie to miejsce do tworzenia swoich arcydzieł.
Jak dostać się nad staw?
Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy wiedzie przez Halę Gąsienicową. Trasę w całości mamy opisaną w jednym z naszych postów, dlatego zapraszamy najpierw tutaj pt.: Hala Gąsienicowa
Kiedy już znajdziemy się na Hali Gąsienicowej, stąd odchodzi niebieski szlak nad Staw Gąsienicowy. Staw leży na wysokości 1624 m n.p.m. a czas przejścia od schroniska, to zaledwie około 40 minut drogi. Szlak jest w miarę prosty, początkowo biegnie pomiędzy kosówką, następnie kamienną ścieżką lekko pnie się do góry. Ścieżka jest dość wąska, w okresie zimowym występują tutaj zagrożenia lawinowe, dlatego należy bardzo uważać.
Informacje
- Długość szlaku – ponad 6 km w jedną stronę
- Kolor szlaku – niebieski
- Czas przejścia – około 1h 50 w jedną stronę.
- Schronisko – 1505 m n.p.m.
- Trudność – średnia / w okresie zimowym bardzo ślisko zwłaszcza na początku szlaku mogą przydać się raki.
- Szlak nadaje się dla rodzin z dziećmi. Brak możliwości podjazdu wózkiem.
- Nie można wprowadzać psów.
Idąc nad staw, po lewej stronie znajduje się granitowy obelisk Mieczysława Karłowicza, który zginął w lawinie 1909 roku, podczas samotnej wędrówki na zboczach Małego Kościelca. Na obelisku widnieje napis Non omnis moriar ze swastyką. Mieczysław Karłowicz był przede wszystkim największym kompozytorem symfonicznym, ale również taternikiem i narciarzem, przemierzał szlaki, które znakował właśnie swastyką. Wraz z Mariuszem Zaruskim, był inicjatorem założenia Pogotowia Górskiego.
Po 40 minutach stoimy nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Kolor wody jest ciemnogranatowy, wręcz wpadający w czarny, stąd też wywodzi się nazwa stawu. Jednak przy nasłonecznieniu nabiera pięknego zielono turkusowego koloru. Głębokość jeziora sięga 51 metrów. W 1881 roku staw został sztucznie zarybiony, znajdują się w nim piękne okazy pstrągów. Staw najczęściej zamarza już w okolicach października, listopada. Topnieje od maja, aż do lipca, w zależności od temperatury, przez dłuższą część dnia staw jest w cieniu.
Nad brzegiem stawu, w latach 1884-1920 stało tutaj małe dwuizbowe schronisko, które strawił całkowicie pożar. Właścicielem był Józef Sieczka, z Zakopanego.
Stąd wielu turystów wraca, inni natomiast wyruszają w wyższe partie gór np. na Orlą Perć. Nad stawem wznosi się od lewej strony Żółta Turnia, Pańszczyckie Czuby i Przełęcz, Granaty, Kozi Mur, Kozi Wierch, Kozia Przełęcz, Zamarła Turnia Zmarzła Przełęcz, Zmarzłe Czuby oraz całkiem na prawo Kościelec.
Szlaki z nad Czarnego Stawu Gąsienicowego
- Zawrat – niebieski, czas przejścia około 2h
- Kozia Przełęcz – niebieski, żółty szlak, czas przejścia również około 2h.
- Zadni Granat – niebieski, żółty i zielony szlak, czas przejścia 3h.
- Żleb Kulczyńskiego – niebieski, żółty i czarny szlak, czas przejścia 2h
- Skrajny Granat – niebieski, żółty szlak, czas przejścia 2:30 h
- Karb – czarny szlak, czas przejścia 0:35 h, z Karbu można dalej pójść niebieskim szlakiem nad Zielony Staw Gąsienicowy,
- Kościelec – czarny szlak, czas przejścia 1:20 h
Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na nasze pozostałe relację.