Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Cypr bez tajemnic

Przylot na Cypr i rekonesans

Cypr bez tajemnic, to służbowy wyjazd z ekipą z pracy. Lecimy z Krakowa do Pafos. Odprawa przy takiej ilości osób, nie obywa się bez problemów, a to walizka za duża, a to za ciężka itd. W efekcie końcowym wyszło na to, że nie każdy miał swoją walizkę. 😉 Lot odbywa się bezproblemowo. Na miejscu w Pafos odbiera nas kierowca i zawozi do hotelu Paphiessa. To niewielki hotel z basenem, znajdujący się około 20 minut od centrum. Pokoje niewielkie z łazienkami i balkonami. Brak wifi w pokojach, jedynie w holu przy recepcji można było spokojnie korzystać.

Na śniadanie wybieramy się do restauracji Britannia Bar & Restaurant paphos. Właściciel miło nas gości, serwując tradycyjne śniadanie.

Cypr

Cypr

Cypr

Zwiedzanie Pafos

Pafos to rozległe miasteczko, położone nad brzegiem morza z malowniczym portem i przystanią. W starożytności, aż do czasów rzymskich Pafos była stolicą wyspy, obecnie jest nią Nikozja. W porcie cumują kolorowe łodzie rybackie i prywatne jachty. Nad wybrzeżem góruje Fort Pafos, twierdza osmańska. Podążając po bulwarze, mijamy tawerny, oraz sklepiki, które oferują wyroby rzemieślnicze i pamiątki. Cypr to zielona mała wysepka z pięknymi plażami i błękitną laguną, a Pafos, to miasto nierozerwalnie związane z boginią miłości Afrodytą. Chociaż nie ma tutaj w pobliżu ładnych piaszczystych plaż, to samo miasteczko jest urocze.

Spacerujemy nadmorską promenadą, czekając na zachód słońca. Mijamy luksusowe hotele, z pięknymi ogrodami, które upodobały sobie kociaki. Jest ich na tyle dużo, że nie sposób je zliczyć.

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Pafos zachód słońca

Historyczne miejsca Pafos

W Pafos jest wiele miejsc, które swoją historią sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Jednym z takich miejsc jest Agia Kyriaki Chrysopolitissa. Miejsce to związane jest z pobytem św. Pawła w Nea Paphos. Legenda głosi, że święty w trakcie swojego pobytu na Cyprze został uwięziony i przywiązany do słupa, a następnie biczowany. Obecnie w tym miejscu, gdzie był biczowany można zobaczyć ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Bazylika dotrwała do roku 653, później miasto zostało zniszczone przez arabski najazd.

Obecna katedra Agia Kyriaki to bizantyjski kościół katolicki. Odprawiane są tutaj również msze w języku polskim.

Cypr

Cypr

Coastal Broadwalk

Kolejnego dnia spacerujemy bulwarem ciągnącym się wzdłuż wybrzeża. To malownicza ścieżka z której rozciągają się niesamowite widoki. Wiosenne wybrzeże, przybrane kwiatami robi ogromne wrażenie. Bulwar Coastal Broadwalk ciągnie się ponad 3 kilometry w jedną stronę, więc można spacerować do woli, dla urozmaicenia wrócić można przez centrum miasta.

Cypr w okresie wiosennym jest przepiękny, pięknie kwitną maki i wiele innych nieznanych mi z nazwy kwiatów.

Cypr

Cypryjski wieczór

Późnym wieczorem idziemy do restauracji Demokritos, która serwuje cypryjskie przysmaki z grecką muzyką na żywo. Zostajemy tutaj na dłużej chociaż tanio nie jest.

Wycieczka na Półwysep Acamas

Następnego dnia o poranku jedziemy na błękitną lagunę. Cypr ma kilka ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić i jednym z nich jest właśnie błękitna laguna. Wzdłuż wybrzeża jedziemy autokarem w kierunku Sea Cave, gdzie znajdują się jaskinie i poszarpane skały.

Po drodze zatrzymujemy się na plantacjach bananowca. Od przewodniczki dowiadujemy się, że rynek exportu bananów maleje, dlatego plantatorzy zamieniają pola bananów na apartamentowce.

Plantacja bananowców

Błękitna laguna

Następnie dojeżdżamy na wschodnie wybrzeże do Latsi, gdzie znajduje się niewielki port. To stąd małym statkiem popłyniemy na błękitną lagunę. Pogoda dopisuje, choć wiaterek towarzyszy nam przez cały rejs. Płyniemy wzdłuż wybrzeża Acamas, którym trzy lata temu, miałam okazję przejechać samochodem.

Podczas rejsu mamy dostęp do darmowych napojów oraz wina, więc jest całkiem wesoło. Po godzinie czasu dopływamy na cypelek przylądku Fontany Amoroza. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jesteśmy prawie w raju. To błękitna laguna, gdzie woda ma wszystkie odcienie turkusu.

Krystalicznie czysta woda stwarza wyśmienite warunki do kąpieli i nurkowania. To tutaj blisko wybrzeża, stateczek zatrzymuje się na całą godzinę. Część grupy wskakuje na głębinę, chociaż woda w tym okresie nie należy do ciepłych. Reszta grupy pozostaje na statku i oddaje się rozkoszy opalaniu.

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr

Cypr - Błękitna Laguna

Cypr

Cypr

Winnica Kamanterena 

W drodze powrotnej odwiedzamy winnicę Kamanterena. Winnica znajduje się niedaleko Strumbi. Bez wątpienia był to nasz ulubiony przystanek na trasie. Rzecz jasna prawda?

Podczas degustacji mogliśmy spróbować, każdy rodzaj cypryjskiego wina od wytrawnego po słodkie. Żal było opuszczać to miejsce.

Cypr

Park Archeologiczny 

Ostatni dzień na Cyprze postanawiamy spędzić aktywnie. W planach mamy trochę zwiedzania oraz słoneczną kąpiel. Na wstępie zwiedzamy Park Archeologiczny, wstęp kosztuje 4,5 EUR, a przejście całego kompleksu zajmuje ok 3 godziny. Znajdują się tutaj bardzo dobrze zachowane pozostałości z czasów prehistorycznych, aż po okres średniowiecza. W przeważającej większości są to jednak zabytki i budowle datowane na okres rzymski.

Piękne mozaiki, które można oglądać z metalowych konstrukcji, po których się chodzi. Wszystkie mozaiki datowane są na II-V wiek i pochodzą z 5 rzymskich Willi Domu Dionizosa, Domu Aiona, Domu Orfeusza i Domu Tezeusza oraz Domu 4 Pór Roku. Ukazują sceny z greckiej mitologii m.in. bogów jak np. Dionizos i Apollo, a także greckich bohaterów – Herkulesa,  Tezeusza walczącego z Minotaurem, Achillesa i Orfeusza.

Od 1980 roku park ten widnieje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkowo na terenie parku znajduje się odeon i latarnia morska. Roślinność, jaka tutaj występuje, a zwłaszcza cudowne maki dodają uroku temu miejscu.

Na godzinę 13:00 jesteśmy umówieni z właścicielem wypożyczalni rowerów, więc niestety nie udaje się nam zwiedzić parku w całości.

Mozaiki

Cypr

Przejażdżka rowerowa

W godzinach popołudniowych po wypożyczeniu rowerów, wybieramy się na wycieczkę. Jedziemy bulwarem, którym szliśmy dzień wcześniej na piechotę. Co jakiś czas zatrzymujemy się, robiąc zdjęcia, w końcu znajdujemy odpowiednią plażę dla siebie i zostajemy na niej na dłużej. Tutaj w zasadzie kończy się bulwar, a ścieżka robi się kamienista.

Przy płocie Venus hotel beach, zostawiamy rowery i idziemy się kąpać. Woda jest tutaj znakomita, dzięki temu, że odgrodzona jest wałem wyglądającym jak falochron. Kąpiemy się, opalamy, zabawa jest przednia.  Następnie wracamy ścieżką rowerową położoną już w centrum miasta. Wszystko jest fajnie dopóki ścieżka jest, kiedy się kończy zaczynają się hece. Ruch tutaj jest lewostronny, więc pokonywanie ulic z rondami, wcale nie jest takie proste.

Po oddaniu rowerów udajemy się na ostatnie zakupy, a tym pięknym zachodem słońca, żegnam się z Wami.

Pafos