Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Dolina Chochołowska, schronisko górskie PTTK

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to najdłuższa i zarazem najpiękniejsza dolina w polskich Tatrach. Wysunięta najdalej na zachód, w przeszłości była największym ośrodkiem pasterskim w Tatrach. Nazwa doliny Chochołowskiej pochodzi od oddalonej stąd o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Z jej dna w obie strony odchodzi 11 mniejszych dolin. Obecnie w dolinie w miejscach do tego przeznaczonych, prowadzony jest tradycyjny wypas owiec i krów. Jej najciekawszym walorem są polany, na których od lat licznie kwitną krokusy, które cieszą się ogromnym powodzeniem. W górnej części dolina rozgałęzia się na trzy doliny Dolinę Starorobociańską, Dolinę Jarząbczą i Dolinę Chochołowską Wyżnią.

Jak dostać się do dol. Chochołowskiej?

 • Z dworca autobusowego w Zakopanem, bądź z ulicy 3-go Maja, odjeżdżają busy i autobusy bezpośrednio do dol.Chochołowskiej. Można też dojechać autobusem w kierunku Czarnego Dunajca, należy wtedy wysiąść przy głównej drodze, a następnie skręcić w lewo i około 1 km dojść piechotą do parkingu na Siwej Polanie.
 • Można również wybrać się swoim samochodem, to około 10 km od centrum miasta. Do dyspozycji jest kilka parkingów samochodowych. Opłata za parking to około 20 zł za cały dzień, kwota uzależniona jest od położenia parkingu.

Kiedy nadchodzi sezon na podziwiane krokusów na Polanie Chochołowskiej, padają rekordy frekwencji, dlatego o miejsce parkingowe jest bardzo trudno. Wtedy wielu turystów, wykorzystuje każdy skrawek terenu, pobocza drogi, aby zaparkować samochód. Parkują w miejscach niedozwolonych, na polanach usianych krokusami, a przecież nie ma nic gorszego jak ich deptanie, a tym bardziej rozjeżdżanie. Dlatego zastanówmy się pięć razy, za nim wjedziemy samochodem na polane.

 

Informacje

 1. Długość szlaku – 7,3 km w jedną stronę
 2. Kolor szlaku  –   zielony
 3. Czas przejścia – około 2,5 godz.w jedną stronę.
 4. Schronisko – 1146 m n.p.m.
 5. Trudność – brak
 6. Szlak nadaje się dla rodzin z dziećmi. (końcówka szlaku kamienista, mogą wystąpić trudności z podjazdem wózkiem.)
 7. Można wprowadzać psy

Opis szlaku

Wycieczkę rozpoczynamy na dużym parkingu na końcu Siwej Polany, przy szlabanie i kasie biletowej. Kasa prowadzona jest przez zarządzającą tymi terenami Wspólnotę Leśną Uprawnionych 8 wsi w Witowie. To Wspólnota odpowiada za sprzedaż biletów, oraz obsługę ruchu turystycznego na tym terenie.

Transport

Z tego też miejsca w okresie letnim, co 30 minut odjeżdża  kolejka turystyczna „Rakoń”, a w pełnym sezonie można wypożyczyć rower. Niestety ani rower, ani kolejka nie gwarantują dotarcia do samego schroniska oddalonego stąd o 7,5 km. Kolejka kursuje jedynie do Polany Huciska czyli na 3,5 km odcinku drogi asfaltowej, a rowerem z wypożyczalni wolno poruszać się na odcinku 5,2 km. Jedynie skorzystanie z usług wozaków, dorożką można podjechać praktycznie pod samo schronisko. My jednak zachęcamy do 2,5 godzinnego spaceru, podczas którego, można poznać walory Doliny Chochołowskiej. 

W okresie kwitnienia krokusów, trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż oprócz trudnego dojazdu i zaparkowania samochodu, trzeba się liczyć z długim oczekiwaniem do kasy biletowej, czy też ewentualnym zamówieniem posiłku lub napoju w schronisku. Wolno stojące budki z pamiątkami, lodami i oscypkami ustawione między parkingiem, a szlabanem to biznes, który niestety nie idzie w parze z poczuciem estetyki.

Wycieczkę rozpoczynamy na Siwej Polanie, położonej na wysokości 905 m n.p.m. Trasa nie powinna nikomu sprawić trudności. Po prawej stronie dolinki, płynie wartki i szeroki Potok Chochołowski, który doprowadzi nas do przewężenia zwanego Niżną Bramą Chochołowską.
Cała dolina ze względu na ukształtowanie, to jedyne miejsce w Tatrach, gdzie nadal prowadzi się na większą skalę pasterstwo, co zapobiega zarastaniu łąk. Dzięki temu tak licznie, występują tutaj krokusy, bo sprzyja im wypas zwierząt. Wtedy mają zapewnioną glebę, nawożoną i bogatą w związki azotu.

Jan Paweł II

Kilkadziesiąt metrów dalej po prawej stronie stoi zabytkowy krzyż, który został ufundowany przez Jana Łukaszczyka w roku 1809. Na krzyżu tym znajduje się również tabliczka upamiętniająca lądowanie śmigłowca z Janem Pawłem II na pokładzie. Zdarzenie to miało miejsce 23 czerwca w 1983 roku, wtedy to zamknięto Dolinę Chochołowską dla turystów, ogłaszając w mediach potrzebę przeprowadzenia manewrów szkoleniowych. Podczas tej wizyty, Ojciec św. Jan Paweł II spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Przewodnicy tatrzańscy na tą okoliczność ufundowali pamiątkową tablicę, która została umiejscowiona na ścianie schroniska.

Po drodze mijamy kilka bacówek, w których można kupić oscypki, bunc, czy żyntyce. Jednak pamiętajcie, że sezon na prawdziwe oscypki, trwa od początku maja do września. Jeszcze na początku października można kupić prawdziwy owczy ser.

Dochodzimy do granicy lasu, gdzie po prawej stronie płynie potok Chochołowski, a daleko nad nim odsłoni się widok na grupę dolomitowych skałek zwanych Siwiańskimi Turniami, których wierzchołki wznoszą się ponad 100 metrów ponad dnem Doliny. Znajdują się na nich bardzo trudne drogi wspinaczkowe, ale ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze,(sosna zwyczajna) wspinaczka jest tam zakazana. Znajdują się tutaj wyloty dolinek Małe i Wielkie Koryciska, wierzchołki Koryciańskiej Czuby oraz Furkaski.

  

Idąc dalej po lewej stronie szlaku znajduje się Skała, na której w 1901 roku zamontowano tablicę upamiętniającą księdza Józefa Leopolda Kmietowicza, jednego z przywódców Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Z kolei powyżej w 1983 roku na skale umieszczono medalion upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II.

Historia

Polana Huciska, to prawie połowa trasy, tutaj też kończy się asfalt. Na rozległej polanie w XVIII wieku działało tutaj hutnictwo, przetapiającego rudy żelaza wydobywanej w sztolniach umiejscowionych w pobliskich zboczach bądź transportowanych ze Starobociańskiej Doliny. Dzisiaj znajdują się tutaj ławeczki i wiata turystyczna. Za Polaną Huciską odchodzi w lewo czarny szlak ścieżka nad Reglami, którą dojdziemy do Doliny Kościeliskiej.

Idąc dalej, krajobraz już nie jest taki sam, jak w latach ubiegłych. Wiatr halny co roku powala kilkanaście drzew. Najgorsza sytuacja wydarzyła się w 2013 roku, kiedy to w samej Dolinie Chochołowskiej, pod naporem wiatru padło około 600 drzew. Ta popularna Dolina, została wtedy całkowicie zamknięta dla turystów do czasu usunięcia wiatrołomów. Po prawej stronie mijamy drewniany budynek, który do 1974 roku, pełnił funkcję schroniska. Schronisko to zostało wybudowane 1946 roku przez rodzinę Blaszyńskich, jako trzecie z kolei, bo dwa wcześniejsze zostały spalone przez Niemców. Obecnie mieści się tutaj leśniczówka.

Idąc dalej dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Jeden koloru żółtego prowadzi przez przełęcz Iwaniacką do doliny Kościeliskiej, natomiast drugi czarny szlak przez Dolinę Starorobociańską wyprowadza na grań w masywie Ornaku.

Nieco powyżej odbiega czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch, skąd w krótkim czasie zielonym szlakiem można dostać się na Kończysty Wierch, położony w głównej grani Tatr.

Polana Chochołowska

Dochodzimy do Polany Chochołowskiej, największej Polany w całych Tatrach. Miejsce to znane jest przede wszystkim z krokusów, które tak licznie odwiedzają turyści. W 1930 roku na Polanie stało 60 budynków pasterskich i łąkarskich z których do dziś zachowała się tylko część. Służyły one celom gospodarczym oraz służyły jako baza noclegowa kłusowników, przemytników i taterników.

W połowie polany na prawo odbiega czarny szlak turystyczny w kierunku kościoła św.Jana Chrzciciela. Drewniany kościółek zbudowany z niemalowanych desek i pokryty czarnymi gontami przyciąga uwagę niejednego turysty. Obecny obiekt powstał na bazie skromnej kaplicy na potrzeby przebywających tutaj przez całe lato pasterzy. Kaplica ta została rozbudowana na potrzeby filmu „Janosika”. W okresie letnim od czerwca do października odprawiane są tutaj msze święte w każdą niedzielę i święta o godz 13:00, oraz w najważniejsze Święta w roku. Ponadto odprawiana jest tutaj pasterka, oraz udzielane są śluby, które cieszą się dużą popularnością.

 

Ponad lasem, wznoszą się Mnichy Chochołowskie, natomiast patrząc w kierunku wylotu doliny, wznosi się masyw Kominiarskiego Wierchu. To najbardziej rozpoznawalny szczyt pomiędzy Doliną Chochołowską, a Kościeliską. Od 1987 roku szczyt ten ze względu na ochronę wartości przyrodniczych, nie jest udostępniany dla ruchu turystycznego.

Wiosną, o czym wspominaliśmy na początku opisu, polana przyciąga tłumy turystów, a to przez licznie kwitnące w tym miejscu krokusy. Od pewnego czasu, w okresie kwitnienia krokusów, wolontariusze i straż parku pilnują ich, aby nie były one rozdeptywane i zrywane.

Tuż za mostem widnieje budynek elektrowni wodnej, który dostarcza prąd do położonego tuż obok schroniska. Wytwarza on energię elektryczną również do ogrzewania schroniska.

Schronisko górskie PTTK w dolinie Chochołowskiej.

Schronisko górskie PTTK w Dolinie Chochołowskiej, to największe schronisko w Tatrach polskich. Położone jest na wysokości 1146 m n.p.m. Do roku 1945 stało tutaj duże schronisko Warszawskiego Klubu Narciarzy. Budynek ten został zbudowany 15 lat wcześniej, niestety w czasie okupacji niemieckiej został spalony, a na nowy budynek trzeba było czekać do 1953 roku. Wtedy to też zostało oficjalne jego otwarcie. Inwestorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, które obecnie jest właścicielem wszystkich schronisk położonych na terenie Parku Tatrzańskiego. W 2010 roku schronisko otrzymało nazwę Jana Pawła II.

W schronisku znajduje się 121 miejsc noclegowych, jest też świetlica, sala konferencyjna, przechowalnia nart, kuchnia turystyczna, bufet, jadalnia i suszarnię ubrań. Przed wejściem do schroniska rosną sztucznie posadzone limby, które występują tylko w Tatrach. Obok schroniska znajduje się dyżurka, w której okresowo dyżurują ratownicy TOPR. W schronisku można bezpłatnie zagotować sobie wodę w czajniku elektrycznym w kuchni turystycznej. Na frontowej elewacji budynku znajdują się tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia historyczne. W holu na pierwszym piętrze znajduje się replika rzeźby, którą Wałęsa podarował Papieżowi podczas ich spotkania.

Szlaki z Doliny Chochołowskiej

 •  szlak – Trzydniowiański Wierch, czas przejścia około 2h 15 min, następnie  szlakiem możemy dojść na Kończysty Wierch 45 min.
 •  szlak – znajduje się tutaj również Szlak Papieski, czas przejścia około 1h.
 •  szlak – Doliną Wyżnią Chochołowską, następnie  szlakiem na Wołowiec, czas przejścia 2h 1/2
 •  szlak – Grześ, czas przejścia 1h 1/2 godz. dalej   szlakiem dojdziemy na Rakoń, a następnie na Wołowiec. 

Dodaj komentarz