Gubałówka
Gubałówka, to chyba najbardziej znane i rozpoznawalne miejsce pod Tatrami. To standardowy punkt wielu wycieczek turystycznych. Podłużne wzniesienie na zboczach Gubałówki jest widoczne z Zakopanego. Jej najwyższy punkt leży na wysokości 1126 m n.p.m. Na szczycie umieszczony jest przekaźnik radiowo-telewizyjny.
Historia
Pomysłodawcą i całym motorem budowy kolei, był w ówczesnych czasach, Aleksander Bobkowski, dyrektor Polskich Kolei Państwowych. Po sukcesach związanych z budową kolejki na Kasprowy Wierch, i górskiej kolejki w Krynicy, w roku 1937 zaczęto starać się o uzyskanie koncesji na budowę kolejki na Gubałówkę. Kolejkę linowo-terenową wybudowano w ciągu 168 dni, a pierwszy wagonik wyjechał na szczyt tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia 1938 roku. Dwa wagoniki, szyny zakupiono w Szwajcarskiej firmie Von Roll Berno. Trasa kolejki liczy 1338 m, w połowie jej długości wagoniki się wymijają, a pozostałą drogę poruszają się po jednym torze na wspólnej linie.
Kolejka wraz z całym zapleczem, została zmodernizowana w 2001 roku. Wymienione zostały wówczas urządzenia napędowe, pojawiły się nowoczesne wagoniki, dzięki którym zwiększona została przepustowość kolejki do 120 osób. Wjazd na szczyt Gubałówki wynosi niecałe 4 minuty, a różnica wzniesień jaką pokonujemy to 300 m.
Jak się dostać pod dolną stację kolejki?
Będąc w centrum miasta, najlepiej Krupówkami zejść na sam dół, do ulicy Nowotarskiej. Następnie należy przejść na drugą stronę ulicy, przejściem podziemnym i wyjdziemy wprost na targ pod samą Gubałówką. Jeśli chcemy dojechać samochodem, należy go zostawić na parkingu pod Gubałówką. W okresie zwiększonego ruchu, mogą wystąpić problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego.
Targ pod Gubałówką
Na targu pod Gubałówką, możemy zaopatrzyć się praktycznie we wszystko. To największy bazar w Zakopanem na którym można kupić góralskie pamiątki, ubrania, buty, owoce, jarzyny, warzywa. Stragany oferują wyroby regionalne, serki owcze, kozie, bundz, bryndzę, miody, żurawinę i wiele innych produktów.
Bywa tutaj bardzo tłoczno, należy więc uważać na kieszonkowców, którzy grasują na każdym kroku robiąc sztuczny tłum. Ostrzegamy również przed grą w trzy kubki, bądź trzy krążki. Pod żadnym pozorem, nie dajcie się wciągnąć w grę. Nawet jeśli widzicie, że ktoś wygrywa, to wszystkie te osoby są podstawione. Z nimi nie da się wygrać, to zakopiańska mafia. Plakat poniżej, ostrzega ostrzega przed oszustami.
Gdzie można kupić bilety?
Bilety można kupić w kilku miejscach. Na dolnej stacji Gubałówki w kasach, w biletomacie na ścianie budynku, przy podziemiu schodząc z Krupówek, na poczcie Głównej, oraz drogą internetową na stronie www.pkl.pl .
Na placu przed dolną stacją Gubałówki „koniki”, sprzedają bilety po wyższej cenie. Nie kupujcie od nich, kolejka do kasy idzie błyskawicznie, a oni sprzedają je nielegalnie, po wyższej cenie. Niech ten nielegalny proceder wreszcie się skończy.
Ceny biletów
Ceny podzielone są na sezon wysoki i niski, ale również na bilety łączone. Można kupić jeden bilet i mieć dwie atrakcje. Przykładowo wyjeżdżamy i zjeżdżamy z Gubałówki, a następnie jedziemy do Term do Bukowiny Tatrzańskiej. Druga opcja jest taka, że wyjeżdżamy na Gubałówkę, idziemy około 2 km grzbietem Gubałówki, a następnie zjeżdżamy wyciągiem krzesełkowym na Butorowym Wierchu.
Dzieci do lat czterech mają przejazd za darmo. Można wjechać z wózkiem z rowerem i psem za dodatkową opłatą. Pies obowiązkowo musi mieć kaganiec.
Obszerny cennik znajdą Państwo na oficjalnej stronie PKL.
Praktyczne informacje przy podejściu na pieszo
- Długość szlaku – 1,4 km w jedną stronę
- Szlak czarny po lewej stronie kolejki – pobierana jest opłata za przejście przez prywatne grunty, 3 zł bilet normalny, 2,50 ulgowy. Szlak jest stosunkowo łatwy, ale w okresie zimowym może być oblodzony. Również przy obfitych opadach deszczu robi się niebezpieczny.
- Szlak zielony prowadzi przez Walową Górę, po prawej stronie kolejki. Nie pobierana jest opłata. Podejście jest łagodniejsze i prowadzi ciut dłuższą trasą.
- Czas przejścia – około 40 minut w jedną stronę, przy dobrych warunkach
- Szczyt znajduje się na wysokości 1126 m n.p.m.
- Można wejść z psem.
Jeszcze mamy dla was kilka informacji na temat samego już podejścia na szczyt. To niby niewielkie wzniesienie, również potrafi dać się we znaki. W górnej części podejścia, kiedy znajdziemy się już w lesie, możemy napotkać na spore trudności. Zwłaszcza w okresie zimowym występują tutaj bardzo duże oblodzenia. I bez wahania powinniście założyć raczki, w innym wypadku pozostaje płot, którego kurczowo trzyma się każdy turysta. Poniżej przedstawiam Wam zdjęcia i filmik, który zrobił furorę, nawet w telewizji publicznej.
Zapraszam na film
Atrakcje pod Gubałówką
Tuż obok dolnej stacji kolejki na Gubałówkę, w okresie zimowym działa tutaj Snow tubing, zjeżdżalnia pontonowa. To wspaniała zabawa dla dzieci i młodzieży.
Natomiast Góralski Ślizg, gigantyczna zjeżdżalnia, sięgająca prawie 5 -tego piętra, zaprasza przez cały rok. Na torach może ścigać się równocześnie osiem osób, to niebywała frajda w zasadzie dla każdego.
Wjazd kolejką na Gubałówkę
Wyjeżdżając kolejką na szczyt Gubałówki, warto znaleźć miejsce blisko okna, a najlepiej stanąć na końcu wagonika. Przejazd jest krótki, ale im wyżej wyjeżdżamy to widoki są piękniejsze. To niesamowita frajda dla każdego, przede wszystkim niezapomniane przeżycie.
Jadąc na szczyt Gubałówki piękniejsze widoki mamy z lewej strony, będziemy mijać stok narciarski, który 2005 roku został zamknięty. W połowie trasy, tory się rozjeżdżają, a kolejki wymijają. Jedna jedzie w górę, druga w dół. Zaraz potem mijamy mostek, który niegdyś służył narciarzom. Teraz były stok narciarski mamy po prawej stronie. Szkoda, że właściciel gruntów leżących pod trasą, nie potrafi się porozumieć z PKL i władzami miasta.
Za mostkiem po prawej stronie, mijamy zjeżdżalnię grawitacyjną o długości 750 metrów. Po niecałych czterech minutach znajdujemy się na szczycie Gubałówki.
Na szczycie Gubałówki
Zazwyczaj jak wysiadam z kolejki to słyszę: jak pięknie, o rany jak cudownie, ale mega…..
Wcale mnie to nie dziwi, Gubałówka to miejsce, które na długo pozostanie w pamięci, każdego turysty. Stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama na Tatry i na Zakopane. Polecam wybrać się tutaj w bezchmurną, słoneczną pogodę, bez względu na porę roku, tylko wtedy mamy pewność, że ujrzymy nawet najdalsze szczyty. Zachęcamy także do użycia lornetki, przez którą, bliżej możemy poznać obserwowane szczyty.
Oprócz pięknych widoków, możemy odpocząć i przez chwilę poczuć się jak na plaży. Górna polana, przez wiele lat nazywana była największą patelnią Polski. To tutaj zimą i latem turyści przyjeżdżają łapać promienie słoneczne, tak jak to było kilkadziesiąt lat temu. Na leżaczku, w słoneczku z piwkiem w ręku, co można chcieć więcej?
Restauracje, karczmy, pamiątki
Na szczycie Gubałówki znajdują się liczne restauracje, karczmy i stoiska grillowe. Naszym zdaniem, najlepszą restaurację na szczycie Gubałówki jest PoWidoki. Pyszne jedzenie, wspaniała obsługa i najpiękniejsze widoki. Na głównym deptaku, na drodze Zubka znajdują się stragany z pamiątkami. Można tutaj kupić kierpce, ciupagę, kapelusz góralski, wyroby wełniane, serki owcze i wiele innych góralskich pamiątek. Niestety coraz więcej jest pamiątek nie przypominających nasz region i kulturę. Osobiście ubolewam nad tym miejscem i z niecierpliwością czekam, aż zakopiańskie władze zrobią z tym porządek.
W stronę Butorowego Wierchu
Wychodząc z kolejki skręcamy w lewo na głównym deptaku. Grzbietem Gubałówki, możemy dojść na Butorowy Wierch, to około 2 km drogi. Kto wykupił bilet łączony, może zjechać z Butorowego Wierchu wyciągiem krzesełkowym w dół. Po drodze mijamy, stragany, kilka parków linowych, mini Golf, wypożyczalnię nart i snowboardu. Po prawej stronie, po przejściu około 500 metrów, stoi drewniana kaplica pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wzniesiono ją w latach 60. XX wieku, a ufundowało ją małżeństwo Bachledy-Księdzularza w podziękowaniu za ocalenie podczas II wojny światowej. Wnętrze kaplicy zostało zaprojektowane w formie tradycyjnego zakopiańskiego domu przez Antoniego Kenara.
Po pierwszym kilometrze dochodzimy do górnej stacji wyciągu narciarskiego na Szymoszkowej. Do Stacji Butorowego Wierchu pozostał 1 km. Idziemy szerokim traktem, z którego przez całą drogę rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry. Mijamy parking przy drodze na Salamandrę, droga prowadzi dalej w stronę Dzianisza, a następnie do Chochołowa. Dochodzimy do Butorowego Wierchu, gdzie w latach 1977-1995, działał tutaj stok narciarski. Niestety w wyniku braku porozumienia właścicieli działek z władzami PKL, stok narciarski w roku 1995 został zamknięty. Był to bardzo popularny stok narciarski, w obecnej chwili został już w większości zabudowany.
Osoby decydujące się zjechać wyciągiem krzesełkowym w dół, muszą liczyć się z tym, że do centrum Zakopanego będą miały około 2 km drogi. Mogą również podjechać busem.
Imprezy plenerowe, stoki narciarskie
Tym razem idziemy na prawo, od głównej stacji kolejki w kierunku przekaźnika radiowo-telewizyjnego. Zaraz po wyjściu z wagonika, spotkają Państwo białego misia w towarzystwie prawdziwego owczarka podhalańskiego. Zdjęcie z nim na tle Giewontu, to obowiązkowa pamiątka z wyjazdu na Gubałówkę. Poniżej otwarta tylko w okresie letnim, znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna, zjeżdża się wózkiem uzbrojonym w hamulec, po krętej rynnie jak serpentyna.
Kilka razy w roku, odbywają się tutaj cykliczne imprezy plenerowe, animacje dla dzieci, koncerty, Święto kolorów i wiele innych imprez. Jedną z najciekawszych imprez, są wakacyjne koncerty „Hej Fest” z największymi polskimi gwiazdami. Dlatego, będąc w Zakopanem nie zapomnijcie tutaj zaglądnąć.
W okresie zimowym na górnej polanie funkcjonuje Snowpark Goobaya z przeszkodami, zaprojektowanymi przez czołowych zawodników freestyle i Mistrzów Polski Szczepana Karpiela-Bułeckę, oraz Jana Krzysztofa. Tuż obok, na narciarzy czeka wyciąg orczykowy o długości 300 m. Trasy są sztucznie naśnieżane i ratrakowane.
Na północnym stoku Gubałówki, również możemy pojeździć na nartach w szkółce narciarskiej Jerry. Znajduje się tutaj wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, wraz z krótkim wyciągiem orczykowym. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, możemy stawiać pierwsze kroki na nartach.
Kraina Światła
W okresie zimowym na szczycie Gubałówki rozbłyska Kraina Światła. Miliony ledowych światełek przystrajają rozstawione tutaj ozdoby. Polecamy przybyć w to miejsce po zmroku, wtedy pięknie wyglądają iluminacje. Znajduje się tutaj duży napis Gubałówka, góral z góralką, wagon kolejki w skali 1:1, góralskie sanie zaprzęgnięte do pary koni, niedźwiedź, narciarz i wiele innych. Taka iluminacja jest zazwyczaj do końca lutego, więc spieszcie się.
Na końcu głównego deptaku znajduje się maszt przekaźnika radiowo-telewizyjnego, o wysokości 102 metrów, dzięki czemu jest widoczny z Zakopanego. W wigilię Bożego Narodzenia w roku 1958, po raz pierwszy nadano z niego emisję, a trzy lata później program krakowski rozpoczął retransmisję. Idąc wzdłuż ogrodzenia budynku, znajdziemy się na zielonym szlaku, który sprowadzi nas do Zakopanego przez Walową Górę. Natomiast asfaltowa droga, schodząca w dół po północnym zboczu Gubałówki poprowadzi nas w kierunku Zębu.
Na zakończenie mamy jeszcze dla Was krótki film.