Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Gubałówka, kolej linowo-terenowa, atrakcje

Gubałówka

Gubałówka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Wzniesiona jest na wysokości 1126 m n.p.m. i chyba nie ma turysty, który będąc w Zakopanem nie odwiedziłby tego miejsca. Jest bardzo łatwo rozpoznawalna dzięki wysokiemu masztowi, jakim jest przekaźnik radiowo-telewizyjny. Pierwszy wagonik wyjechał na szczyt Gubałówki 20 grudnia 1938 roku, dzięki temu zdobył sławę, na najpopularniejsze urządzenie tego typu w Polsce. Motywacją do podjęcia budowy kolejki linowo-torowej na Gubałówkę, była zakończona z powodzeniem budowa kolejki na Górze Parkowej. Gubałówka przez 70 lat byłą mekką sportów zimowych. Była jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie uprawiano narciarstwo.

Jak się tam dostać?

Z dworca autobusowego najlepiej dojść do Krupówek, następnie skręcić w prawo i skierować się w dół, do zbiegu z ulicą Nowotarską. Następnie przejściem podziemnym, dojdzie się na targ pod samą Gubałówkę.

Na targu przy okazji, można zakupić rozmaite góralskie pamiątki: ciupagi, swetry, skarpety góralskie, ciepłe lub skórzane kapcie, serwety, produkty regionalne jak oscypki czy bundz. Część bazaru stanowią stoiska z odzieżą, obuwiem, artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Jeszcze chcę zwrócić uwagę na jedną rzecz, na kieszonkowców, którzy tutaj grasują i naciągaczy w trzy kubki. Nie dajcie się oszukać, to jest jedna wielka szajka. Nigdy z nimi nie wygracie. Po drodze możecie mieć również do czynienia z osobami, które będą chciały sprzedać Wam bilety na Gubałówkę. Nie kupujcie od nich, kolejka idzie błyskawicznie, a oni sprzedają je nielegalnie, po wyższej cenie. Możecie mieć potem problemy. Spokojnie kupicie je w kasie biletowej. I jedno pewne, że ich nie zabraknie.  😉

Ceny biletów i rozkład jazdy podane są w linku (kliknij na ceny biletów). Ceny są różne w zależności od sezonu. Pamiętajcie, że możecie wyjechać kolejką na Gubałówkę, a zjechać wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu, bądź na odwrót. Bilet wtedy jest łączony. Można również wjechać z psem ( obowiązkowo musi mieć kaganiec), oraz wwieźć wózek bądź rower, oczywiście za dodatkową opłatą. Dla piechurów, górę tę można zdobyć na pieszo. To świetna okazja, aby wprawić się przed wędrowaniem po wyższych partiach gór. Zimową porą trzeba zachować ostrożność, bo Gubałówka naprawdę potrafi zaskoczyć. Na dowód tego polecam mój film

Atrakcje pod Gubałówką

Tuż obok dolnej stacji kolejki na Gubałówkę, w okresie zimowym organizowanych jest wiele atrakcji. Między innymi Góralski Ślizg, gigantyczna zjeżdżalnia, sięgająca 5 -tego piętra. To 8 torów na których osiem osób, równocześnie może się ścigać! Na byłym stoku narciarskim, dzieci mogą pozjeżdżać na snow tubing, a wyżej na sankach. Natomiast w miejscu byłego żurawia, postawiono kolejną atrakcję turystyczną, jaką jest Diabelski Młyn. Ogromna karuzela, z której można podziwiać piękną panoramę Tatr.

Wjazd kolejką na Gubałówkę

Wjazd kolejką na szczyt Gubałówki, trwa zaledwie 5 min. Długość trasy to 1300 m, a różnica wzniesień 300 m. W ciągu godziny, kolejka może wywieźć 2000 osób, więc przepustowość jest bardzo duża, na jeden kurs, przypada 120 osób. Ważna wiadomość dla osób podróżujących z małymi dziećmi i dla inwalidów. Jest to bezpieczna i przystosowana forma komunikacji dla wózków.

 

Kiedy już znajdziemy się w kolejce, warto znaleźć sobie odpowiednie miejsce, bo widoki jakie na Was czekają są nieziemskie. Wyjazd kolejką linowo-torową, to niesamowita frajda dla dzieci. Kolejki podążają w różnych kierunkach i wymijają się w połowie drogi. Zaraz potem jadąc na szczyt mijamy mostek, który niegdyś służył narciarzom. Szkoda, że pomimo dialogu z właścicielami gruntów, do dzisiaj nie udało się przywrócić na Gubałówce narciarstwa w pełnym wymiarze. Jadąc na szczyt po prawej stronie mijamy kolejkę grawitacyjną. To super atrakcja dla dzieci i młodzieży, otwarta w okresie letnim, gdzie na wózkach można osiągnąć prędkość nawet do 23 km/h, a długość zjazdu wynosi, 750 metrów.

Na szczycie Gubałówki

Gubałówka to miejsce, które na długo pozostaje w pamięci, każdego turysty. Jest niezwykle popularna, ze względu na swoje położenie. To ze szczytu Gubałówki rozciąga się najpiękniejsza panorama Tatr. Widok jest piękny i chwyta za serce. Warto jednak wybrać się tutaj w bezchmurną, słoneczną pogodę, tylko wtedy mamy pewność, że ujrzymy nawet najdalsze szczyty. Zachęcamy także do użycia lornetki, przez którą, bliżej możemy poznać obserwowane szczyty. Ten niezbyt wysoki szczyt (1126 m n.p.m.), leżący na Pogórzu Gubałowskim z roku na rok odwiedza tysiące turystów.

Można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem tatrzańskim. Każde biuro turystyczne turystyczne współpracuje z przewodnikami. Ceny usług przewodników.

Polana na Gubałówce przez wiele lat nazywana była największą patelnią Polski. To tutaj zimą, i latem turyści przyjeżdżają łapać promienie słoneczne, tak jak to było kilkadziesiąt lat temu. To takie fajne nawiązanie do przeszłości, gdy na Gubałówkę przyjeżdżało się po to, by w spokoju wypocząć, podziwiając panoramę Tatr.

Na szczycie Gubałówki znajdują się liczne restauracje, karczmy, oraz paleniska z grillem. Można zjeść regionalnego oscypka z żurawiną, kiełbasę, dobry żurek lub kwaśnicę. Polecamy również piwo, które nigdzie tak nie smakuje jak na szczycie Gubałówki. Na głównym deptaku, znajdują się stragany z pamiątkami. Osobiście ubolewam nad tym miejscem, bo oprócz regionalnych artykułów, sprzedają tutaj również chińskie badziewie, które z tradycją i kulturą góralską nie mają nic wspólnego. Z Gubałówki można przejść na piechotę około 2 km, lub pojechać bryczką na Butorowy Wierch, po drodze mijając stację narciarską Szymaszkowa. Po drodze, po prawej stronie już za straganami, warto odwiedzić drewnianą kaplicę pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą ufundowało małżeństwo Bachleda-Księdzularz w podziękowaniu za ocalenie podczas II wojny światowej. Wnętrze kaplicy zostało zaprojektowane przez Antoniego Kenara w stylu góralskim.

Wyciąg na Szymaszkowej

Obowiązkową pamiątką z wypadu na Gubałówkę, to zdjęcie z białym misiem w towarzystwie prawdziwego owczarka podhalańskiego na tle Giewontu. To jedyny „elegancki” miś w całym Zakopanem. Niestety słynny biały miś z Krupówek, odszedł już w niepamięć. Dzisiaj można spotkać osowiałego, z przybrudzonym futerkiem i mętnymi oczkami, gdzie w towarzystwie kolegów z „fotograficznej branży” jak Hello Kitty, Czesiu, Kubuś Puchatek czy królik Bugs oddaje się alkoholowym uciechom.  😳

Atrakcje na Gubałówce

Obecnie Gubałówka to całoroczne centrum rekreacji  przyciąga, wieloma atrakcjami. Odbywa się tutaj wiele imprez plenerowych, koncertów. W okresie zimowym na górnej polanie Gubałówki  zaczyna funkcjonować  Snowpark GOOBAYA z najwyższą 15 metrową skocznią w Polsce. Wszystkie nowe przeszkody, podobnie jak cały snowpark, zostały zaprojektowane przez czołowych zawodników freestyle i wielokrotnych Mistrzów Polski we freeskiingu Szczepana Karpiela-Bułeckę,  oraz Jana Krzysztofa. Na narciarzy, czeka również wyciąg orczykowy o długości 300 m. Trasy są sztucznie naśnieżane i ratrakowane,

Od strony północnej znajduje się szkółka narciarska Jerry, z wypożyczalnią nart i krótkim wyciągiem orczykowym. Profesjonalni instruktorzy narciarstwa i snowboardu spełniają pierwsze narciarskie marzenia.

Odbywają się tutaj, cykliczne imprezy dla dzieci i młodzieży, czyli zabawy prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Organizowane są koncerty „Hej Fest” cykl imprez jeden z najciekawszych polskich festiwali muzyka z widokiem na Tatry. Znajduję się tutaj również Tunel Grawitacyjny, nowa atrakcja.

W okresie zimowym na szczycie Gubałówki rozstawiana jest „Kraina Światła” czyli świecące iluminacje góralskie, składające się z 150 tysięcy ledów. Warto znaleźć się tutaj po godz 16:00 kiedy zapada zmrok i cała Gubałówka się rozświetla. Znajduje się tutaj góral z góralką, wagonik w skali 1:1, góralskie sanie zaprzęgnięte do pary koni, niedźwiedź, narciarz i inne.

  

  

Na zakończenie mamy jeszcze dla Was krótki film.

Dodaj komentarz