Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Jak postępować w górach, praktyczne porady.

 

Jak przygotować się na wycieczkę w góry.

W góry powinniśmy wychodzić bardzo wcześnie rano, w zasadzie w godzinach popołudniowych powinniśmy już z nich wracać. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam na swobodne kontynuowanie wycieczki.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić warunki pogodowe w rejonie do którego się wybieramy. Aktualny komunikat meteorologiczny, pozwoli nam ocenić czy nie zbliża się niekorzystny front atmosferyczny. Bardzo fajnie rozbudowana mapa pogodowa. Dokładne zaplanowanie trasy wycieczki, pozwoli na spokojny powrót przed zachodem słońca, biorąc pod uwagę początek i koniec szlaku, wschód i zachód słońca, oraz wysokość podejścia.

Odpowiedni ubiór sprawi, że podczas wycieczki będziemy odczuwali pełen komfort. Najlepiej ubrać się na cebulkę. Do plecaka należy zabrać cieplejsze ubrania i kurtkę przeciwdeszczową, oraz jedzenie. Należy poinformować najbliższych, gdzie się wybieramy, a w razie zmiany szlaku również powiadomić. Telefon komórkowy, to obecnie podstawowe wyposażenie prawie każdego z nas, dlatego zaleca się mieć go również przy sobie, podczas wędrówki w góry, aby w razie wypadku móc zadzwonić po pomoc.

Pomoc TOPR

Po pomoc dzwonimy zawsze wtedy, kiedy uważamy, że stan poszkodowanego jest na tyle poważny, że nie może kontynuować dalszej wycieczki. Po wstępnej ocenie sytuacji, wszystkie ważne informację przekazujemy spokojnie dyżurnemu TOPR-u, nie krzyczymy do słuchawki, podajemy miejsce wypadku i wstępną diagnozę. Czy osoba jest przytomna, czy oddycha, czy ma uraz kończyny itp. Następnie dostosowujemy się do zaleceń ratownika. W przypadku kiedy potrzebna jest pomoc przy użyciu śmigłowca TOPR, należy unieść obie ręce do góry, aby otrzymać kształt litery Y (Y=YES=tak). Natomiast gdy pomoc jest nie potrzebna, należy jedną rękę podnieść do góry, a drugą trzymać opuszczoną, aby otrzymać kształt litery N (N=NO=nie). Nie wolno machać do helikoptera bez potrzeby.

 

 

Umiejętności i odpowiedni dobór szlaku.

Do gór trzeba czuć respekt, nie wolno ich lekceważyć. Należy podejmować właściwe decyzje w momencie nagłej zmiany warunków atmosferycznych, czy trudności szlaku. Z powodu niedostatecznej wiedzy, braku wyobraźni, oraz często nieprzemyślanych decyzji, niejednokrotnie doprowadzamy do tragedii. Czasami lepiej zrezygnować, zawrócić ze szlaku i nie próbować iść dalej za wszelką cenę. Trzeba nauczyć się wyciągać wnioski nie tylko z własnych doświadczeń, ale również z przygód innych wspinaczy. Najważniejsza jest jednak subiektywna ocena własnych umiejętności. Wybierając cel wspinaczki należy dopasować je odpowiednio do swoich umiejętności technicznych, sprawności fizycznej, doświadczenia, oraz do posiadanego sprzętu. Dobrze jest orientować się w terenie, znać czas przejścia szlaku, drogi wspinaczkowej, trudność drogi i mieć plan awaryjny. Warto również wiedzieć, gdzie najbliżej znajduje się schronisko górskie. 

Bezpieczeństwo w górach to bardzo ważny temat, im więcej się o tym mówi i pisze, tym więcej zmniejsza się ryzyko niewłaściwych zachowań w górach.

Niebezpieczeństwa

Niebezpieczeństwa możemy podzielić w sposób klasyczny na trzy rodzaje.

 1. związane z terenem
 2. klimatem czyli warunkami atmosferycznymi
 3. człowiekiem.

Teren

Wśród zagrożeń związanych z terenem, należy wymienić przede wszystkim ekspozycję terenu, czyli miejsce z którego można spaść, zsunąć się, wpaść do szczeliny, czy poślizgnąć się na szlaku.

Dużym zagrożeniem są również lawiny i nawisy śnieżne.

Możemy tutaj jeszcze dodać niebezpieczeństwo związane z najgroźniejszymi zwierzętami żyjącymi w Tatrach. Te najgroźniejsze, czyli niedźwiedzie widywane są coraz częściej przy popularnych szlakach, gdzie poszukują pożywienia, potrafią nawet odebrać turystom plecak. Dlatego trzeba mieć się na baczności i zachowywać szczególną ostrożność. Niedźwiedź biega z prędkością do 50km/h, potrafi skakać, pływać, wspinać się po skałach, drzewach. Niedźwiedzie są bardzo groźne podczas żerowania. Nie zbliżajmy się do nich próbując zrobić najlepsze zdjęcie. 😉

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

W przypadku napotkania żmii należy spokojnie oddalić się. Żmije raczej nie atakują ludzi, mogą to zrobić jedynie w swojej obronie. W przypadku ukąszenia, należy unieruchomić kończynę jak najniżej poziomu serca, poszkodowany powinien wykonywać jak najmniej ruchów, wezwać pomoc lub przetransportować poszkodowanego do szpitala, najlepiej w pozycji leżącej. 

Kolejnym ważnym punktem jest poruszanie się po znakowanych szlakach. Nie należy z nich zbaczać, a w przypadku jego zgubienia należy wrócić tą samą drogą do miejsca, gdzie po raz ostatni widziany był szlak.

Klimat – warunki atmosferyczne

Na zagrożenia związane z warunkami atmosferycznymi składa się wiele czynników jak: wiatr, burza, deszcz, grad, ciemność, mgła, mróz, wysoka temperatura, wysokość, a przede wszystkim nagłe załamanie pogody.

Burza

Burza w górach to bardzo niebezpieczne zjawisko, należy jak najszybciej zejść ze szczytów, ale należy to robić spokojnie, nie uciekać w panice. Kiedy burza niestety nas dopadnie trzeba ją przeczekać w miejscu. Z burzą pojawia się deszcz, ale nie tylko, bo mogą pojawić się silne opady gradu, wtedy bardzo szybko spada temperatura. Osoby nie zabezpieczone w odpowiedni ubiór bardzo szybko narażone są na wychłodzenie organizmu.

Kilka ważnych informacji podanych przez TOPR, do których należy się dostosować podczas burzy. Telefon komórkowy jest bezpieczny podczas burzy, nie ściąga piorunów. Należy go przechowywać w woreczku celem uniknięcia zamoknięcia.

1. Unikać odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew

2. Należy oddalić się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek, krzyża na Giewoncie), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego.

3. Będąc przy skałach, nie opierać się o nie, należy oddalić się od skały co najmniej metr

4. Należy kucnąć na plecaku ze złączonymi stopami, należy odizolować się od podłoża.

5. Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób

6. Szałasy w czasie burzy nie stanowią dobrego schronienia, ponieważ nie są one odgromione, mogą służyć jedynie jako schronienie przed deszczem czy gradem.

Łańcuchy, klamry i drabinki

Stalowe łańcuchy, klamry i drabinki mają chronić turystów w Tatrach przed upadkiem z wysokości w przepaść. Montowane są już od ponad stu lat w miejscach gdzie jest najbezpieczniej. Przy korzystaniu z łańcuchów należy stosować zasadę, jeden odcinek łańcucha, jedna osoba na nim! W przeciwnym razie, łańcuch nie spełni swojej roli. Z racji olbrzymiej frekwencji w górach, łańcuchy muszą być bardzo często kontrolowane. Dlatego podchodząc do łańcucha upewnijmy się, że wszystko jest z nim w porządku,

Człowiek

Z kolei, jeśli chodzi o zagrożenie związane z człowiekiem dotyczą one naszej kondycji fizycznej i psychicznej, braku umiejętności, wyczerpania, choroby serca, strachu, czy brak odpowiedniego sprzętu. Ale jednak nie tylko dotyczy to nas samych. Często zdarza się tak, że idąc w parze jedna z osób jest dużo słabsza kondycyjnie, wtedy cały ciężar odpowiedzialności spada na tą drugą osobę.

Kilka porad
Odpowiednie Ubranie i wyposażenie plecaka:
 • buty trekkingowe, najlepiej powyżej kostki, o sztywnej podeszwie
 • skarpety górskie
 • bielizna termiczna, syntetyczna lub bielizna z wełny merino
 • koszulka, polar, bluza
 • kurtka softshellowa, i przeciwdeszczowa
 • czapka, rękawiczki
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czołówka
 • plecak
 • apteczka
 • folia termiczna
 • kijki trekkingowe
 • mapa
 • sznurek, bądź taśma klejąca

W górach należy również chronić głowę przed słońcem, aby uniknąć udaru słonecznego, a odsłonięte części ciała należy zabezpieczyć kremem z filtrem.

Zalecamy również mapy laminowane, które są odporne na deszcz i targanie.

Co zabrać do jedzenia:
 • kanapki z pełnoziarnistego pieczywa
 • ciepła herbata w termosie
 • batoniki lub czekolada
 • kabanosy
 • żelki
 • owoce (np. jabłka)
 • orzechy, migdały, rodzynki, suszone owoce
 • zapas wody

Nie należy spożywać alkoholu, czasem małe zachwianie równowagi może być niebezpieczne.