Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Kasprowy Wierch – wyjazd kolejką

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach polskich i najlepsze miejsce do uprawiania narciarstwa. Dostępne są dwie trasy narciarskie Gąsienicowa i Goryczkowa. Trasy te, to najwyżej położone tereny narciarskie w Polsce. Kasprowy Wierch, leży na wysokości 1987 m n.p.m. w górnej grani Tatr u zbiegu trzech walnych tatrzańskich dolin: Suchej Wody Gąsienicowej, Doliny Cichej i Doliny Bystrej. Każdy, kto był w Zakopanem, wie, że szczyt ten można zdobyć kolejką górską. 

Poprzez swoją popularność w latach 1935 – 36, podjęto decyzję o wybudowaniu kolejki górskiej. Przy budowie na 2-3 zmiany pracowało 1000 osób z całej Polski. Na szczyt Kasprowego Wierchu materiały budowlane wnoszone były z Hali Gąsienicowej za pomocą czterech koni huculskich. Po przebudowie w latach 2006 -2007 kolejka stała się najnowocześniejszą w Polsce. 

Gdzie możemy kupić bilety na kolejkę?

Bilety możemy kupi, w kasie dolnej stacji kolejki w Kuźnicach (tylko na dany dzień w obie strony, bądź do góry), oraz w sklepie on-line. Dodatkowo bilety możemy dostać w bile-tomatach znajdujących się w centrum Zakopanego.

 1. Przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę,
 2. Przy przejściu podziemnym na samym dole Krupówek,
 3. Przy Poczcie Głównej ul.Krupówki 20,
 4. W siedzibie PKL przy ul. Krupówki 48,
 5. Na placu przy kasach w Kuźnicach

Ceny biletów (otwórz), kształtują się w zależności od sezonu i wg kategorii wiekowej.

Niestety nie mając biletu, możemy spotkać się z szarą rzeczywistością, często kolejka do kolejki, sięga kilkanaście godzin stania do kasy. Turyści nie chcą wchodzić pieszo szlakiem, mimo że niejednokrotnie zajęłoby to im mniej czasu, niż stanie w ogonkach.

Na szczyt Kasprowego Wierchu mogą wjechać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Zarówno stacja jak i wagonik są przystosowane do takich potrzeb. Nie pobierana jest żadna, dodatkowa opłata. Natomiast zakaz jest wwożenia jakichkolwiek zwierząt.

Dojazd do Kuźnic

Mapa dojazdu – otwórz

Kiedy posiadamy już bilety, bądź wybieramy opcję kupienia w kasie w Kuźnicach musimy się tam dostać. Są trzy opcje dojazdu:

 1. Pierwsza z nich, to dojazd do Kuźnic autobusem, busem z dworca autobusowego, bądź z centrum miasta. Bilet kosztuje 3 zł, często w sezonie drożeje do 4 zł. Przystanek autobusowy, znajduje się przy Alejach 3-go Maja, następny na ulicy Zamoyskiego niedaleko Watry, kolejny przy Kościele Św. Krzyża, przy Rondzie Jana Pawła II, zwanym jako Rondo Kuźnickie, ostatni przystanek jest już na samej drodze do Kuźnic 1 km przed dolną stacją kolejki.
 2. Druga opcja to, dojazd do Ronda Jana Pawła II, własnym transportem, tam na płatnym parkingu zostawiamy samochód, następnie możemy przesiąść się do komunikacji miejskiej, gdyż dalsza podróż własnym samochodem jest zakazana, ale również możemy tą trasę pokonać na pieszo. Od Ronda to około 2 km drogi.
 3. Trzecia opcja, to możliwość podjazdu od ulicy Karłowicza, tam na płatnym parkingu zostawiamy samochód, a resztę trasy około 1 km, trzeba już pokonać na piechotę. Większość turystów pokonuje tą trasę na pieszo, delektując się przyrodą.

 

Dolna stacja kolejki w Kuźnicach

Kiedy już znajdziemy się w Kuźnicach, warto znaleźć chwilę czasu na obejrzenie dolnej stacji i urządzonej w holu ekspozycji na temat kolei linowej.

Mając już zakupiony bilet, musimy bardzo pilnować swojej godziny odjazdu. Ważna jest też godzina powrotu ze szczytu Kasprowego Wierchu, bo  jest wprowadzana na biletach automatycznie i nie ma możliwości jej modyfikacji. Na pobyt na Kasprowym Wierchu przewidziano 1 godzinę i 40 minut (w lipcu i sierpniu 1 godzinę i 15 minut). Kto jednak chciałby dłużej pobyć na Kasprowym Wierchu, może kupić bilet w jedną stronę, ale musi się liczyć z tym, że może być problem z kupieniem biletu powrotnego. Czasami trzeba dłużej zaczekać, aż znajdzie się wolne miejsce. Raczej nie zdarzyło się tak, żeby kogoś nie zwieziono w dół, chyba, że nie zdążył na ostatnią kolejkę, wtedy czeka go dłuższa wycieczka w dół. Jeszcze w wyjątkowo wietrzne dni, ruch kolejki na Kasprowy Wierch, może być wstrzymany.

Kasprowy Wierch – wyjazd kolejką

Wyjeżdżamy kolejką na Kasprowy Wierch. Kolej składa się z dwóch niezależnych odcinków, z pośrednią stacją w Myślenickich Turniach. Na każdym odcinku trasy, kolejki kursują wahadłowo, to dwa 60-osobowe wagoniki, które osiągają prędkość 8 m/s. Długość trasy wynosi 4292 m, a cała podróż zajmuje 12 minut, dla niektórych osób sam jazda już daje sporo emocji. Osoby mające lęk wysokości i przestrzeni, mogą odczuwać dyskomfort. Widoki jednak wynagradzają, każde złe samopoczucie. Pierwszy odcinek trasy do Myślenickich Turni, jest stosunkowo łagodny. Jadąc do góry po prawej stronie możemy podziwiać panoramiczne widoki na Giewont, Kalatówki.

Stacja pośrednia Myślenickie Turnie

Na Myślenickich Turniach, następuje przesiadka do drugiego wagonika, którym wyjeżdżamy  bezpośrednio na szczyt Kasprowego Wierchu. Ten odcinek trasy jest już bardzo stromy, następuje ostra jazda do góry, pośród piętrzących się skał. Widoki są coraz piękniejsze, inne są w lecie, czy też jesienią, ale jeszcze bardziej zachwycają zimą. Wtedy jest tutaj wyjątkowo pięknie, ale i bardzo niebezpiecznie. Przez Myślenickie Turnie przebiega szlak turystyczny, tutaj zazwyczaj turyści mają swój pierwszy odpoczynek.

Informujemy, że nie ma możliwości dosiadki do kolejki jadącej na Kasprowy Wierch, bądź do Kuźnic. Osoby wybierające się na szczyt muszą być świadome długości i trudności szlaku.

 

 

Po lewej stronie pojawiają się nam skały Zawratu, Kasprowego i Suchej Doliny Kasprowej.

Po prawej stronie, możemy podziwiać Kocioł Goryczkowy, w którym znajdują się  trasy narciarskie z dwuosobową koleją krzesełkową. Trasa jest jedną z kilkunastu czarnych tras zjazdowych w Polsce z naturalnym śniegiem. Jest to trasa wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy posiadających umiejętności zjazdu w stromym terenie, często bardzo silnie z lodzonym i nie zawsze przygotowanym. Kocioł Goryczkowy jako jedyny w Polsce, określany jest jako teren o charakterze alpejskim. Nad kotłem unoszą się piękne szczyty Czerwonych Wierchów. Po 20 minutach dojeżdżamy na szczyt. Kiedy zima jest w pełni, a mróz daje się we znaki, Kasprowy Wierch wygląda cudownie w zimowej szacie.

Tak pięknie prezentuje się budynek stacji metrologicznej. Góry w tle, to odbicie od szyby z kolejki.

Na szczycie Kasprowego Wierchu

Ze szczytu rozciągają się widoki, które zapierają dech w piersiach. Z Kasprowego Wierchu można wyruszyć m.in. w stronę Giewontu, Czerwonych Wierchów, Świnicy, Przełęczy Zawrat czy Orlej Perci. W budynku górnej stacji, mieści się restauracja, serwis narciarski, toalety, pomieszczenia obsługi oraz kasy biletowe. Znajduje się tam również lokum dla ratowników TOPR oraz obsługi PKL.

Obserwatorium

Powyżej budynku stacji kolejki, na wysokości 1991 m n.p.m., prawie na samym wierzchołku Kasprowego Wierchu, znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW. Jest to najwyżej położony zamieszkany obiekt w Polsce. Budowę obiektu ukończono 1938 roku i od tamtej pory dokonywane są obserwacje i pomiary temperatury, wilgotności, ciśnienia, prędkości wiatru. Przekazywane są stąd informacje dotyczące osłony przeciwpowodziowej, jak również komunikaty dla PKL I TOPR.

Stąd widoki rozciągają się na wszystkie strony świata. Na zachód biegnie główna grań Tatr Zachodnich, w pierwszej kolejności jest to grupa Czerwonych Wierchów, o łagodnych wierzchołkach, dalej na prawo Giewont. W kotle Goryczkowym znajduje się dwu osobowy wyciąg krzesełkowy, o którym wspomniałam wcześniej.

Nieopodal obserwatorium stoi duży dzwon, niegdyś był używany do ratunkowej sygnalizacji, kiedy panowały złe warunki pogodowe np. podczas dużego zachmurzenia, albo gęstej mgły. Od kilku lat tuż obok dzwonu, odbywają się spotkania ludzi gór, pomysłodawcą jest Rafał Sonik. Spotykają się tutaj ludzie gór, przewodnicy górscy, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, ratownicy tatrzańscy, pracownicy kolei linowej, a także sportowcy, którzy trenowali na Kasprowym. Zgromadzeni biorą udział we mszy św. która odprawiana jest na szczycie Kasprowego Wierchu. W  tym roku 6 czerwca 2017 odbyły się obchody 20-lecia wizyty Ojca Świętego, na Kasprowym Wierchu.

Natomiast na lewo, możemy podziwiać Beskid, Przełęcz Liliowe, Skrajną Turnię, Skrajną Przełęcz, Pośrednią Turnię i skalisty szczyt Świnicy. Za nią zaczyna się Orla Perć, dokładnie na przełęczy Zawrat, na którą wejść można jeszcze z Doliny Gąsienicowej lub z Doliny Pięciu Stawów Polskich. W kotle Gąsienicowym znajduje się trasa zjazdowa, z wyciągiem narciarskim, z czteroosobową kanapą.

Natomiast na wprost już po stronie słowackiej, pięknie wyróżnia się narodowa góra Słowaków, charakterystyczny, stożkowaty Krywań, o lekko zakrzywionym wierzchołku.

Kasprowy Wierch zimą, to góra dla narciarzy, natomiast latem przyjeżdża tutaj mnóstwo turystów podziwiać widoki i zażywać kąpieli słonecznych.

Szlaki z Kasprowego Wierchu

 •  szlak – Sucha Przełęcz – Liliowe (1952 m) – Świnicka Przełęcz (2050 m)
 •  szlak – Kopa Kondracka (2005 m) – Małołączniak (2096 m), Krzesanica (2122 m) Ciemniak (2096 m)
 •  szlak – Myślenickie Turnie (1352 m),  Kuźnice 01010 m)
 •  szlak – Sucha Przełęcz (1950 m)  szlak – Dwoiśniak (1608 m), Schronisko Murowaniec (1500 m), następnie   szlak Przełęcz między Kopami (1499 m), Kuźnice (1010 m)

Zapraszamy do oglądnięcia filmu.