Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Sanktuarium Najświętszej Rodziny

 

Sanktuarium św. Rodziny

Przez długie lata, całe skalne Podhale należało do Parafii Nowy Targ. W kolejnych latach, kiedy powstała parafia w Czarnym Dunajcu, włączono do niej zachodnią część Zakopanego. Następnie 1847 roku, został zbudowany mały drewniany kościółek przy ulicy Kościeliskiej, ale zbiegiem lat stał się on za mały, dla coraz większej liczby parafian. Dlatego ks.Józef Stolarczyk położył kamienne fundamenty pod nowy kościół znajdujący się przy Krupówkach 1a. Kościół Św. Rodziny zbudowany został w 1877 roku w stylu neoromańskim z wysokimi wieżami, wg projektu Józefa Dziekońskiego z miejscowego kamienia. Pierwszym proboszczem był ks. Józef Stolarczyk, postać niezwykle barwna, która do dzisiaj żyje w pamięci parafian. Wznoszony był bardzo powoli i mozolnie. Po śmierci ks.Józefa Stolarczyka, drugim proboszczem Zakopanego był ks.Kazimierz Kaszelewski. Nowy proboszcz dokończył budowę kościoła i ołtarzy, oraz zbudował też, nową plebanię i założył nowy cmentarz parafialny.

Wnętrze kościoła

Ołtarz główny został wykonany w formie tryptyku, w 1903 roku w pracowni krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Wakulskiego. Trzy figury znajdujące się wewnątrz kościoła, w pełnej rzeźbie przedstawiają świętą Rodzinę, zaś w bocznych skrzydłach płaskorzeźby ukazują Zwiastowanie i Nawiedzenie św. Elżbiety. W lewej nawie jest dzieło Stanisława Witkiewicza. Również z jego inicjatywy postawiono w 1901 roku krzyż na Giewoncie. Nowy kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny został konsekrowany 16.IX.1899 r. przez ks. biskupa krakowskiego Jana Puzynę. W roku 2016 ks. Kardynał Stanisław Dziwisz ustanowił z Parafii, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Jan Paweł II

Sanktuarium Najświętszej Rodziny ma bogatą historię. 7 czerwca 1997 roku kościół nawiedził Jan Paweł II i spotkał się z dziećmi pierwszo-komunijnymi z Zakopanego. Wizyta Ojca Świętego poprzedzona została gruntowną renowacją całej świątyni.

W okresie świątecznym w lewej nawie wystawiana jest szopka Bożonarodzeniowa.

Msze święte odprawiane są otwórz.

Dodaj komentarz