Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Sanktuarium Najświętszej Rodziny

Sanktuarium św. Rodziny

Sanktuarium Najświętszej Rodziny to najstarszy murowany neogotycki kościół parafialny z wysoką strzelistą wieżą. Spacerując po Krupówkach, nie sposób go nie zauważyć. Kościół ma bogatą historię, dzięki temu został wpisany na listę zabytków. Sanktuarium odwiedził Ojciec Święty, Jan Paweł II, wówczas dla parafii było to niezwykłe wydarzenie. 

Historia Kościoła

Kościół znajduje się przy Krupówkach, dlatego często odwiedzają go turyści. Bardziej znaną świątynią jest oczywiście Stary Drewniany kościółek przy ulicy Kościeliskiej. Został wybudowany w 1847 roku i był pierwszym kościołem na terenie Zakopanego. Wcześniej wierni należeli do parafii w Czarnym Dunajcu, a lata wstecz do Parafii w Nowym Targu. Z biegiem lat, mały drewniany kościółek nie był wstanie pomieścić tylu wiernych, dlatego ksiądz Józef Stolarczyk położył kamienne fundamenty pod nowy kościół przy Krupówkach 1a.

Kościół Św. Rodziny wybudowano w latach 1877 – 1896. Budowa trwała dość długo, ze względu na problemy finansowe. Po śmierci pierwszego proboszcza księdza Józefa Stolarczyka, budowę przejął Kazimierz Kaszelewski. Głównym architektem był  Józef Pius Dziekoński. Nowy proboszcz przede wszystkim miał w planach dokończyć budowę kościoła, nowej plebanii, oraz ołtarzy i cmentarza. Ksiądz Kaszelewski był również inicjatorem postawienia 17-metrowego krzyża na Giewoncie w 1901 roku.

W kolejnych latach, cały teren wokół kościoła wyrównano i ogrodzono. Kościół stoi na lekkim wzniesieniu, dlatego zbudowano do niego duże kamienne schody, którymi można wejść prosto z Krupówek. Na placu ustawiono krzyż z koroną cierniową, którą wykonano w 1861 roku w Kuźnicach.

Kolejni proboszczowie, przede wszystkim ksiądz Władysław Curzydło, włożyli w parafię ogrom pracy. Przebudowana została plebania i pomieszczenia gospodarcze oraz powstały nowe salki katechetyczne. Od 1989 roku do 2011 proboszczem parafii był ks. infuat Stanisław Olszówka. Skromny wspaniały człowiek, bardzo lubiany przez zakopiańczyków. Kiedy odchodził na emeryturę, dostał specjalne podziękowania od sprawującego wtedy stanowisko Burmistrza Zakopanego, Janusza Majchra. Przy współpracy z władzami Zakopanego, ale za namową ks. kard. Franciszka Macharskiego od 1992 roku zaczęła działać Stacja Caritas. Kuchnia św. Brata Alberta zaprasza najuboższe osoby, które mogą skorzystać z pomocy w postaci żywności i ciepłego posiłku.

Najważniejszym wydarzeniem za czasów proboszcza Olszówki, była wizyta Ojca Świętego w Sanktuarium. Jan Paweł II odwiedził parafię 7 czerwca 1997 roku i spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi.

Wnętrze kościoła

Wnętrze kościoła św. Rodziny nie robi specjalnego wrażenia. Główny ołtarz wykonał Kazimierz Wakulski w krakowskim warsztacie. Jest to tryptyk z trzema figurami św. Rodziny, Marii, Józefa i Jezusa. W lewej nawie znajduje się kaplica św. Jana Chrzciciela. Została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. W okresie świątecznym wystawiana jest tutaj szopka Bożonarodzeniowa.

Kościół został konsekrowany 16.IX.1899 r. przez ks. biskupa krakowskiego Jana Puzynę, a w roku 2016 ks. Kardynał Stanisław Dziwisz ustanowił z parafii, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Msze święte odprawiane są otwórz.

Kościół jest duży i przestronny, może pomieścić sporo wiernych. Obecnie proboszczem jest ksiądz mgr.Bogusław Filipiak.

W Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, odbywają się wielkie wydarzenia, jednym z nich jest Orszak Trzech Króli, który wyrusza z kościoła w stronę starego kościółka na Pęksowym Brzysku. W oprawie góralskiej z aktorami Teatru Witkacego, kolędują w zimowej aurze.

Dodaj komentarz