Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Zakopane i jego położenie

Zakopane

Zakopane to miejsce wyjątkowe, dosyć późno pojawiło się na mapie Podhala. Jak większość miast, ma swoją legendę. Kto chciał się osiedlić się pod Tatrami, musiał wykarczować teren porośnięty lasem świerkowym. Następnie, zbudować szałas, w którym można było zamieszkać, a żeby przeżyć, trzeba było chodzić na polowania, łowić ryby w górskich potokach, uprawiać ziemniaki, owies i warzywa. Polanę na której osiedlił się jeden z pierwszych górali Piotr, mieszkańcy okolicznych wsi nazywali „Kopana”, a samego górala nazwali Gąsienicą. Dlaczego Gąsienicą?, zapewne zapytacie, bo chodził on w pasiastym odzieniu. Sama nazwa Zakopane powstała w wyniku tego, że jak się ludzie pytali gdzie siedzi góral Gąsienica, to mówili, że na „Za kopane” i tak powstała nazwa  miasta Zakopane. Takie są mity i legendy na ten temat. 

W Zakopanem do dzisiaj słynne są nazwiska Gąsieniców z przydomkami: Danieli, Kasprusi, Szymoszków, Bednarzy, Szostaków i wiele jeszcze innych.

Położenie

Zakopane leży w południowej części Podhala, na granicy Małopolski i Słowacji. Już z daleka widać je w pięknym majestacie gór. Nie nadaremno zostało nazwane zimową stolicą Polski, a jego popularność wzrasta z roku na rok. Jest najwyżej położonym miastem w Polsce, a w centralnym jego punkcie, na skrzyżowaniu ulic Krupówki i Kościuszki, znajduje się na wysokości 838 m n.p.m.

Wyżej leżą tylko wioski między innymi Ząb, z której pochodzi nasz słynny skoczek narciarski Kamil Stoch. Grunty okolicznych wsi leżą na wysokości 910-1013 m n.p.m.

Na południu nad miastem góruje Giewont. 

Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki.

Ludność

Miasto zamieszkuje niespełna około 30 000 tys. osób, ale ze względu na swoją popularność z roku na rok, ludność wzrasta. Coraz więcej osiedla się Ukraińców, wg szacunków, jest już ich ponad 6 tysięcy, a wszystko to przez efekt rynku pracy, jaki otworzył się dla nich. Sporo przyjeżdża też młodych ludzi, którzy pokochali ten piękny tatrzański zakątek.

Zakopane dzisiaj

To najsłynniejsza w Polsce miejscowość wypoczynkowa i turystyczna. Miasto bogate jest w domy wczasowe, hotele, pensjonaty i domy wypoczynkowe. Zakopane jednak z roku na rok zmienia się, a to za sprawą nowoczesnego budownictwa, apartamentowców, oraz galerii handlowych. Drewniana architektura znika z krajobrazu miasta, nie podążając śladami tradycji. Liczy się ekonomia, zwrot z inwestycji, wielkość, ale często nie jakość.

Na szczęście mamy jeszcze kilka podhalańskich perełek, które przyciągają turystów. Pierwszym pozytywnym krokiem na poprawienie wizerunku miasta, było wprowadzenie z dniem 1 lipca 2016 ustawy o Parku Kulturowym, który już przyniósł pozytywny odzew w wyglądzie najpopularniejszej ulicy Krupówek, z której zniknęły pstrokate reklamy i wolny handel. Życie w Zakopanem jest drogie, szczególnie w sezonie, gdy ceny znacznie zwyżkują, drogie są też mieszkania, domy i ziemia.

  

 

 

 

Dodaj komentarz