Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Rówień Krupowa – park w centrum miasta

Rówień Krupowa

 

Rówień Krupowa

Rówień Krupowa znajduje się w centrum Zakopanego, a jej teren podzielony jest na dwie części na górną i dolną Rówień Krupową. Ulica Kościuszki, która dzieli ten piękny zielony teren, łączy dworzec kolejowy z Krupówkami. To fantastyczne miejsce, jest idealne do spędzenia wolnego czasu, spacerów i korzystania z promieni słonecznych.

Górna Rówień Krupowa

Górna Rówień Krupowa, położona jest wzdłuż Alei 3-go Maja. W okresie międzywojennym działały tutaj dwa stadiony, na których urządzano wyścigi samochodowe i motocyklowe, mecze lekkoatletyczne, czy też gonitwy kumoterek. Dopiero w 1977 roku Urząd Miasta, wykupił 24-hektarową działkę i utworzył Park Krajobrazowy Równi Krupowej, który przetrwał do dziś.

Równia Krupowa to wy-płaszczony teren z alejkami, przy których stoją ławeczki dla spacerowiczów, na których z miłą chęcią odpoczywają turyści jak i sami mieszkańcy Zakopanego. Latem polana służy jako miejsce na wypoczynek na kocyku, bądź bezpośrednio na trawie.

Imprezy

W związku z modernizacją dolnej Równi Krupowej, wiele imprez plenerowych zostało przeniesionych na Górną Rówień Krupową. Odbyły się tutaj między innymi „Spotkania z Filmem Górskim”, „Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich„, akcja „Czyste Tatry” oraz wiele innych festynów. 

Kiedy zima i mróz dopisuje, na Równi Krupowej przygotowywane są trasy biegowe dla narciarzy, na których odbywają się zawody jak „bieg Gąsieniców”, a dla najmłodszych dzieci naśnieżane są pagórki. Zatem warto tutaj zaglądnąć, zimą jak i latem, bo czeka na Was tutaj wiele atrakcji.

To jedno z piękniejszych miejsc w centrum Zakopanego. Stąd widok na Tatry, a przede wszystkim na Giewont jest niepowtarzalny. Wspaniale widać również szczyt Gubałówki. Z Równi Krupowej możemy oglądać piękne wschody i zachody słońca.

Napis Zakopane

W 2015 roku na Równi Krupowej, został ustawiony wielki drewniany napis „Zakopane”, oraz rzeźba, pary góralskiej. Jest to miejsce, przy którym chętnie fotografują  się turyści z całego świata. Drewniany napis na kilka razy był odnawiany, ze względu na uszkodzenia jakich dokonał wiatr halny. Ustawiony jest na tle Giewontu, nocą wspaniale podświetlony, a w okresie świąteczno-noworocznym pięknie przystrojony choinkami. W zasadzie nie ma turysty, który by nie miał pamiątkowego zdjęcia zrobionego w tym, miejscu. To potężne liternictwo zostało wykonane przed kilku laty na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Z czasem władze miasta stwierdziły, że mogą je wykorzystać do innych celów i jak widać był to strzał w dziesiątkę.

Wersja letnia

Wersja zimowa

Dolna Rówień Krupowa

Wędrujemy na Dolną Rówień Krupową, która, jak już wcześniej pisałam oddzielona jest od górnej Równi, ulicą Kościuszki na której znajduje się Urząd Miasta. Jest równie zielona, ma kilka alejek spacerowych, a z zielonych terenów, również roztacza się piękny widok na Giewont i Czerwone Wierchy. Obecnie jest odnawiana, miejmy nadzieję, że będzie równie zielona jak do tej pory. Mają powstać nowe alejki dla pieszych, ciągi pieszo-rowerowe, toalety publiczne, a teren ma być przystosowany do imprez. Inwestycja ma się zakończyć w połowie tego roku.

Na dolnej Równi Krupowej znajduje się Urząd Miasta, widoczny poniżej na zdjęciu.

Imprezy

Generalnie Dolna Rówień Krupowa, jest miejscem imprez plenerowych. Co roku odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, o którym pisałam wcześniej. Rozstawiany jest wielki namiot festiwalowy, gdzie przez ponad 40 lat, wystąpiło 530 zespołów ludowych z całego świata. Przy okazji odbywa się tutaj wiele imprez, które uatrakcyjniają to wielkie święto. Między innymi Europejskie Targi Produktów Regionalnych, promocja polskiej kultury ludowej, muzyki góralskiej, oraz rękodzieła. Rozegrały się tutaj również zawody „Joy Ride Zako Days” – zawody i pokazy skoków rowerowych.

W 2015 roku na Równi Krupowej, odbyło się bicie rekordu Guinnessa, w najdłuższym szaszłyku. Impreza ta zakończyła się wielkim sukcesem z udziałem mieszkańców i turystów, szaszłyk mierzył 132 m i tym sposobem zapisał się do Księgi Rekordów Guinnessa.

Plac zabaw

Tuż przy obecnie remontowanym hotelu Helios, znajduje się plac zabaw dla dzieci. Powstał on w 2013 roku i jest drugim placem zabaw dla dzieci i młodzieży w Zakopanem. Pierwszy plac zabaw, znajduje się w miejskim parku. Nowo wybudowany plac zabaw jest bardzo bogato wyposażony,  ( 3 domki połączone mostkami i tunelami, huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica, stoliki do gry w szachy itd ), a także nowe ławki. Plac zabaw jest w całości ogrodzony i monitorowany, oraz spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Jeszcze jedną atrakcją, o której należy wspomnieć jest wystawa zdjęć. Można obejrzeć zdjęcia np z wizyty Ojca Świętego w Tatrach i Zakopanem, piękne zdjęcia z Parków Narodowych, oraz wiele innych ciekawych informacji.

W okresie świątecznym, tuż przy Urzędzie Miasta, przystrajana jest choinka i otwierana Szopka Bożonarodzeniowa, wykonana przez pedagogów i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Na przełomie roku 2017/2018 odbył się tutaj Sylwester, jedna z największych imprez plenerowych.