Rówień Krupowa
Rówień Krupowa, to jej poprawna nazwa, jednak wszyscy mówią o niej Równia Krupowa. To charakterystyczna rozległa polana, poprzecinana asfaltowymi alejkami. Można ją porównać do Błoni w Krakowie, tak samo znajduje się z centrum miasta. Jej teren podzielony jest na dwie części, górną i dolną Rówień Krupową, którą dzieli, ulica Kościuszki, ciągnąca się od dworca PKP, aż po Krupówki. Mieszkańcy rzadko nazywają ją parkiem, dawniej był to teren rolniczy, obecnie górna jej część została wpisana do rejestru zabytków.
Pewnie zapytacie skąd się wzięła nazwa Rówień Krupowa? Pochodzi ona, od byłych właścicieli ziem, rodziny Krupów.
W ostatnich latach, obie Równie zostały gruntownie zmodernizowane, powstały nowe alejki spacerowe i trasy rowerowe. Nowoczesne ławki z możliwością zaparkowania roweru, latarnie, a na czas letni wystawiane są duże drewniane leżaki. Nowością jest ławeczka multimedialna, można na niej usiąść i posłuchać góralskiej muzyki.
Górna Rówień Krupowa
Zwiedzanie rozpoczynamy od górnej Równi Krupowej, która ciągnie się wzdłuż Alei 3-go Maja i ulicy Kościuszki. To zaledwie 3 minutki drogi, od zatłoczonych Krupówek. W okresie międzywojennym działały tutaj dwa stadiony, na których urządzane były wyścigi samochodowe i motocyklowe. Odbywały się biegi lekkoatletyczne, a zimą zawody narciarskie, oraz wyścigi kumoterek. W 1977 roku, Urząd Miasta wykupił 24-hektarową działkę i utworzył na niej Park Krajobrazowy. W całym Zakopanem nie ma takiego drugiego miejsca, przede wszystkim rozciąga się stąd piękna panorama na całe Tatry, oraz na szczyt Gubałówki.
Zakopiańczycy, bardzo cenią sobie to miejsce, i chronią je przed zabudową deweloperską. Równia o każdej porze roku zachwyca, latem kiedy jest piękna zielona, jesienią kiedy drzewa przybierają złociste kolory, a zimą kiedy jest biało, a na łące tworzą się zamiecie śnieżne. Wszystko ma tutaj swój urok.
Wielu turystów, a zwłaszcza obcokrajowców upodobało sobie Równię, rozkładają na niej koce i urządzają pikniki. Są to przede wszystkim turyści z krajów muzułmańskich.
Drewniany szyld Zakopane
To tutaj po raz pierwszy w 2015 roku, na tle Giewontu ustawiono najsłynniejszy drewniany napis „Zakopane”. Obok niego, stanęła również rzeźba pary góralskiej, z którą fotografują się turyści z całego świata. Drewniany wielki napis, został wstępnie wykonany na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Władze miasta, stwierdziły, że mogą go wykorzystać do innych celów i jak widać był to strzał w dziesiątkę. Drewniany szyld, był już kilkakrotnie odnawiany, ponieważ został uszkodzony przez wiatr halny. W okresie świąteczno-noworocznym przystrojony jest choinkami i lampkami.
W zasadzie nie ma turysty, który nie miałby pamiątkowego zdjęcia z napisem w tle.
Imprezy w plenerze
Do dzisiaj na Równi Krupowej, młodzież ze szkół podstawowych i średnich, bierze udział w rożnego rodzaju zawodach. Latem, biegają, ścigają się na rowerach, a zimą startują w zawodach na nartach biegowych. Dla najmłodszych dzieci, naśnieżane są pagórki, które są świetną atrakcją w samym centrum miasta. Zimą, jeśli tylko warunki pogodowe temu sprzyjają, przygotowywane są trasy biegowe, z których bardzo się cieszą początkujący narciarze. Obchodzony jest również World Snow Day, Światowy dzień śniegu. Zabawa jest przednia, konkursy, zawody w narciarstwie biegowym i tory przeszkód.
Odbywają się tutaj również wielkie imprezy, takie jak Sylwester marzeń, który wzbudza pewne kontrowersje mieszkańców, ale nie tylko. Uważają, że nie jest to odpowiednie miejsce dla takich masowych imprez. Co roku od kilku lat projekt „Czyste Tatry” organizuje wydarzenie, w którym bierze udział tysiące wolontariuszy. Zbierają śmieci, przemierzając szlaki bez względu na pogodę. Wśród uczestników tego wielkiego wydarzenia, są również celebryci oraz gwiazdy sportu.
W najbliższym czasie, tuż obok Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej ma powstać siłownia plenerowa, dzięki której będziemy mogli popracować nad swoją kondycją.
Dolna Rówień Krupowa
Czas na Dolną Rówień Krupową, która znajduje się po drugiej stronie ulicy Tadeusza Kościuszki. To również ulubione miejsce spacerowiczów i idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Mnóstwo alejek, ławki, leżaki, piękne kwietniki, rabaty których w górnej części Równi nie spotkamy. Tutaj również, możemy podziwiać piękną panoramę Tatr, spektakularnie wygląda stąd Giewont. Dostojnie góruje nad miastem i jest celem każdego turysty.
Dolna Rówień Krupowa jest mniejsza od górnej, ale za to bardziej zagospodarowana. W jej pobliżu znajduje się Urząd Miasta, oraz osiedle Słoneczna. Tuż przy budynku Urzędu, stoi rzeźba zwana „Orbita” którą w latach 70. wykonał znany zakopiański rzeźbiarz Henryk Burzca. Zakopiańczycy żartobliwie nazywali ten obiekt „Uchem Sekretarza Miasta”. W okresie świątecznym, możemy podziwiać tradycyjną szopkę Bożonarodzeniową wraz z choinką. Jak co roku młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych wykonała rzeźby, a burmistrz dokonał jej oficjalnego otwarcia.
W dolnej części Równi, powstały szalety publiczne. Miejsce wydaje się nietrafione, gdyż stoją one przy najmniej uczęszczanej alejce. Spełniają swoją rolę, dopiero przy większych imprezach.
Plac zabaw dla dzieci
Z myślą o najmłodszych, powstał tutaj plac zabaw dla dzieci. Zbudowano go 2013 roku z drewnianych elementów, dla bezpieczeństwa w całości został ogrodzony i monitorowany. Teraz do dyspozycji dzieci są huśtawki, cztery drewniane domki połączone mostkami i tunelami, zjeżdżalnia, piaskownica, oraz stoliki do gry w szachy. Dzieci pod czujnym okiem rodziców, mogą bawić się na świeżym powietrzu, korzystając do woli ze wszystkich urządzeń na placu.
Wydarzenia, festiwale i pikniki.
Dolna Rówień Krupowa, od lat była miejscem imprez plenerowych, jednak po jej modernizacji, imprezy częściowo zostały przeniesione na jej górną część. Z ważniejszych imprez, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, jest oczywiście Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Roztańczone zespoły regionalne z wielu państw na świecie, tańczą od 40 lat pod wielkim namiotem rozstawionym na Równi.
W międzyczasie odbywają się tutaj Europejskie Targi Produktów Regionalnych, możemy skosztować góralskich przysmaków, posłuchać muzyki góralskiej, oraz zobaczyć oryginalne rękodzieło.
W przeszłości rozegrały się tutaj zawody „Joy Ride Zako Days” i pokazy skoków rowerowych. Było też, bicie rekordu Guinnessa, w najdłuższym szaszłyku. Impreza wówczas zakończyła się wielkim sukcesem, wzięli w niej udział mieszkańcy i turyści. Szaszłyk mierzył 132 m i tym sposobem zapisał się do Księgi Rekordów Guinnessa.
Od czasu do czasu, możemy podziwiać piękną galerię zdjęć. Ostatnia wystawa była związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. Była to wystawa zdjęć pt: „Karol Wojtyła na turystycznym szlaku”. Można było obejrzeć piękne zdjęcia Ojca Świętego z górskich wędrówek.
Podsumowując, Równia Krupowa to ulubione miejsce na odpoczynek, mieszkańcy po pracy regenerują tutaj swoje siły.