Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Wielka Krokiew – skocznia narciarska

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew, to najbardziej znany obiekt sportowy w Zakopanem i największa skocznia narciarska w Polsce. Nazwa pochodzi od wzniesienia, na którym skocznia jest wybudowana. W 1989 roku Wielkiej Krokwi nadano imię wybitnego sportowca Stanisława Marusarza, który wielokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata. Skocznia narciarska, została przebudowana, a jej profil czyni z niej jedną z najnowocześniejszych i największych skoczni (nie mamucich) na świecie.

Jak dojść na pieszo pod Wielką Krokiew

Zwiedzanie rozpoczynamy przy oczku wodnym na Krupówkach. Tutaj odbijamy lekko w prawo na ulicę Piłsudskiego, którą dojdziemy wprost pod skocznię narciarską.

Idziemy spacerową aleją, na której znajdują się w większości wille, pensjonaty, domy prywatne i kilka góralskich restauracji, oraz TOPR. Na początku ulicy znajduje się nowa drewniana zabudowa w której można zjeść np góralską pizze. Po lewej stronie znajduje się postój dorożek, którymi mogą Państwo dojechać pod skocznię, albo i dalej. 🐴🌄

 

Następnie po prawej stronie mijamy pierwszą regionalną restaurację Bąkowo Zohylina – Niźnio. Tak gospodarze karczmy zapraszają w swe progi: „Zohyl sie kolego u Bąka, zohyl się”. Rodzina Gąsieniców-Gładczan ma wielopokoleniowe tradycje związane z Zakopanem i Tatrami, które są do dzisiaj kultywowane.

Idziemy dalej główną drogą, przechodzimy przez skrzyżowanie z ulicą Tetmajera, po prawej stronie mijamy Ośrodek Konferencyjno – Wypoczynkowego „Hyrny”.

Za kolejnym skrzyżowaniem z ulicą Makuszyńskiego dochodzimy do Ośrodka Wypoczynkowego „Start”, który pamięta znane osobowości ze świata sportu. Powyżej znajduje się pensjonat „Halama”, z 1935 r. zbudowany wg projektu Leona Kopkowicza. Służył gwiazdom estrady – Lody i Zizi Halamy i męża Zizi – Ludwika Parnella. Od 1950 roku „Halama” jak i sąsiedni budynek „Orlik” należy do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Pensjonat gościł najsłynniejszych polskich aktorów, literatów, muzyków i publicystów. Tutaj właśnie w grudniu 1953 r. ostatnie dni swego życia spędził Julian Tuwim, o czym informuje tablica pamiątkowa.

Idąc dalej możemy zobaczyć kilka zabudowań w stylu góralskim.

Turyści i pasjonaci widoków górskich, mogą skorzystać z lunety ustawionej nieopodal Parku Linowego i spojrzeć na majestatyczny Giewont.

GuGu Park

Dochodzimy do Gugu Park, magicznej krainy, gdzie zabawa trwa na okrągło. Znajdują się tutaj atrakcje dla małych i nieco starszych dzieci, ale i dla zupełnie dorosłych, pragnących zakosztować nieco adrenaliny. Tory z przeszkodami na wysokościach, zjazdy, to ekstremalna zabawa dla każdego, w całkowicie bezpiecznym wydaniu. Tuż obok znajduje się bar, z ciepłymi i chłodnymi napojami, piwem przekąskami, oraz regionalnymi daniami. Bar swoim niesamowitym klimatem przyciąga turystów, a przede wszystkim zakopiańczyków. ;). Od tego momentu zaczyna się nam pojawiać Wielka Krokiew.

Latem odbywają się tutaj imprezy plenerowe z grillem.

Wyżej po tej samej stronie, znajduje się druga restauracja Bąkowo Zohylina – Wyźnio. Swoim wnętrzem różni się wystrojem od dolnej.  Znajduje się w niej podhalańskie malarstwo na szkle, kolekcja dzwonków, ciupagi, góralskie chusty, starodawne naczynia i przybory kuchenne. Możemy podziwiać również ogromny zbiór trofeów myśliwskich jak skóry wilcze, poroże jeleni, saren, kozic, muflonów, czy wypchane ptaki.

Naprzeciwko Górnej „Zohyliny” znajduje się duży budynek, w którym mieści się TOPR to tutaj znajduje się centralna stacja ratownicza, i stąd wyrusza większość wypraw ratowniczych i poszukiwawczych. Siedziba TOPR-u, wybudowana została wg projektu Kazimiery Gajewskiej, a oddana do użytku w 1985 r. Do 2013 roku działała tutaj karczma, która przez ponad 20 lat była znaną i uwielbianą przez turystów i miejscowych. 

Siedziba TOPR

Warto zapisać sobie numer telefonu ratunkowego w górach, oraz ściągnąć aplikację na telefon RATUNEK. Aplikacja ma bezpośrednie połączenie z ratownikami w górach lub nad wodą.

Przed nami pojawia się skocznia. Za nim jednak do niej dotrzemy, po prawej stronie początkujący narciarze mogą skorzystać ze stoku narciarskiego. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, oraz instruktorzy.

Stok narciarski

Wielka Krokiew

Ciut dalej w okresie zimowym, jak tylko warunki atmosferyczne temu sprzyjają, powstaje Snowlandia, wyjątkowa Śnieżna Kraina na mapie Zakopanego w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Snowlandia

Skocznia narciarska – Wielka Krokiew.

Dochodzimy do największej skoczni narciarskiej w Polsce. Wielka Krokiew znajduje się na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego z ul. Bronisława Czecha, Zakopiańczyka, jednego z najwybitniejszych narciarzy okresu międzywojennego. Projekt skoczni przygotował w 1922 roku Karol Stryjeński, a zbudowana została  na terenie wydzierżawionym od Zamoyskiego 22 marca 1925 roku. Wówczas rozegrano tutaj pierwsze zawody, w których Stanisław Gąsienica-Sieczka, skacząc na odległość 36 m. ustanowił pierwszy rekord skoczni.

  

Po przebudowie punkt konstrukcyjny wynosi 125 metrów, a rozmiar skoczni – 140 metrów. Liczy się na to, że będzie można już polatać około 150 m, a nawet ponad. Rekord Wielkiej Krokwi pozostaje nie wzruszony od 8 lat, kiedy to Simon Ammann skoczył na odległość 140,5 m. Nieoficjalny jednak rekord skoczni jest o 1,5 m lepszy od oficjalnego. Został ustanowiony w 2005 roku przez Fina Juhę-Matti Ruuskanena podczas treningu do zawodów Pucharu Kontynentalnego. Taki sam rezultat osiągnął Kamil Stoch podczas Mistrzostw Polski w 2015 roku.

Dodatkowe Atrakcje

Dodatkową atrakcją na skoczni narciarskiej, jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym, na szczyt Wielkiej Krokwi. Można choć przez chwilę, wyobrazić sobie co czuje skoczek siedząc na belce startowej. Kolej krzesełkowa czynna jest codziennie, godziny otwarcia uzależnione są od pory roku.

Obok skoczni znajdują się łagodne stoki narciarskie z wyciągami orczykowymi. To idealne miejsce dla początkujących narciarzy. Na miejscu można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu, oraz instruktora narciarskiego.

Ceny biletów:
Zwiedzanie skoczni oraz wyjazd kolejką krzesełkową – 12,00 zł/ osoba
Zwiedzanie skoczni – 5,00 zł/ os.
Kolej krzesełkowa czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach:
Styczeń 9:00 – 15:30
Luty 9:00 – 16:00
Marzec 9:00 – 17:00
Kwiecień 9:00 – 17:00
Maj 9:00 – 18:00
Czerwiec 9:00 – 20:00
Lipiec 9:00 – 20:00
Sierpień 9:00 – 20:00
Wrzesień 9:00 – 20:00
Październik 9:00 – 18:00
Listopad 9:00 – 15:30
Grudzień 9:00 – 15:00

Odbijając w lewo od ulicy Piłsudskiego, możemy podejść pod średnią i małą skocznie narciarską. Niestety wyciąg na kompleksie Średniej Krokwi przestał działać cztery lata temu, kiedy na linę wyciągu spadło drzewo. Dopiero w 2016 roku zatrudniono firmę, która dokonała naprawy wyciągu, który niestety do tej pory nie został uruchomiony. Skoczkowie muszą sami wdrapywać się na szczyt skoczni, co w butach narciarskich nie jest łatwe. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja szybko się zmieni.