Zakopane, piękno Tatr i cały świat

Zawody o Wielkanocne jajo, Kalatówki

O „Wielkanocne Jajo”

Zawody na starym sprzęcie o „Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek, tradycyjnie odbywają się w Lany Poniedziałek na Kalatówkach. To niezwykle barwna impreza, która przyciąga z roku na rok, coraz większą publiczność i zainteresowanie. Kilkudziesięciu zawodników, rywalizuje w Suchym Żlebie na starym sprzęcie narciarskim, z minionej epoki, sprzed 100 lat.

Jak się tam dostać?

Musimy dostać się do Kuźnic. Są trzy opcje dojazdu:

  1. Pierwsza z nich, to dojazd do Kuźnic autobusem, busem z dworca autobusowego, bądź z centrum miasta. Bilet kosztuje 3 zł, często w sezonie drożeje do 4 zł. Przystanek autobusowy, znajduje się przy Alejach 3-go Maja, następny na ulicy Zamoyskiego niedaleko Watry, kolejny przy Kościele Św. Krzyża, przy Rondzie Jana Pawła II, zwanym jako Rondo Kuźnickie, ostatni przystanek jest już na samej drodze do Kuźnic 1 km przed dolną stacją kolejki.
  2. Druga opcja to, dojazd do Ronda Jana Pawła II, własnym transportem, tam na płatnym parkingu zostawiamy samochód, następnie możemy przesiąść się do komunikacji miejskiej, gdyż dalsza podróż własnym samochodem jest zakazana, ale również możemy tą trasę pokonać na pieszo. Od Ronda to około 2 km drogi.
  3. Trzecia opcja, to możliwość podjazdu od ulicy Karłowicza, tam na płatnym parkingu zostawiamy samochód, a resztę trasy około 1 km, trzeba już pokonać na piechotę. Większość turystów pokonuje tą trasę na pieszo, delektując się przyrodą.

Oczywiście każdy może tutaj dojść na piechotę, jak ma tylko ochotę. 😉

Szlak

Jesteśmy w Kuźnicach, wysiadając z busa skręcamy lekko w lewo, a następnie w prawo kamienistą drogą idziemy ostro do góry. Spacer na Kalatówki, zajmie nam około 35 min. Zimą najlepiej zaopatrzyć się w mini raczki, gdyż droga lubi być bardzo śliska. Dochodzimy do Kalatówek, gdzie na wysokości 1198 stoi hotel górski PTTK. Tuż obok hotelu znajduje się Suchy Żleb, z wyciągiem orczykowym, długości 400 m, w którym rozgrywają się zawody. Stok jest łatwy do jazdy, utrzymywany ratrakiem.

Zawody o Wielkanocne Jajo

Warunkiem wzięcia udziału w zawodach jest posiadanie drewnianych nart, z klasycznymi wiązaniami, skórzane buty „turystyki”, bambusowe kije, oraz historyczny strój, Impreza rozpoczyna się od prezentacji zawodników, którzy paradują w przedwojennych strojach, wełnianych swetrach i kraciastych pumpach. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach, jazda stylowa, gdzie liczy się elegancja i poprawność jazdy na drewnianych nartach, telemarkiem. Druga kategoria to slalom równoległy do boju stają panie przeciwko panom. To impreza, której nikt nie powinien przegapić. Rywalizacja jest niezwykle zacięta i odbywa się w wesołej atmosferze.

  

  

Na zakończenie zawodów, zwycięzcy otrzymują piękne Wielkanocne Jajo, oraz atrakcyjne nagrody. Następnie wraz z wszystkimi Uczestnikami pozują do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. dlatego i w tym roku serdecznie zapraszamy do kibicowania, to jedna z lepszych zimowych imprez. Z Kalatówek rozpościera się piękna panorama na Tatry,

Mamy dla Was jeszcze krótki film z 2012 roku, zabawa była przednia.